Sanat uygulamalarının fizik tedavi ve rehabilitasyon gören kronik ağrılı yetişkin bireylerin tedavi sürecine etkisi
The effect of art practice on adult individuals with chronic pain in physical therapy and rehabilitation
  1. Tez No: 1009089
  2. Yazar: ASENA CUZANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANSU ÇELEBİ EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, fizik tedavi ve rehabilitasyon gören kronik ağrılı yetişkin bireylerle gerçekleştirilen sanat uygulamalarının tedavi sürecine etkisini incelemektir. Kronik ağrı, bireyin fiziksel kapasitesini sınırlayan ve buna bağlı olarak duygusal ve sosyal yaşamını etkileyen uzun süreli bir sağlık sorunu olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, sanat uygulamalarının bireylerin kendilerini ifade etme biçimleri ve duygu durumları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırmada nitel veriler, davranışsal gözlemler ve sanat uygulamalarına dayalı ürün incelemeleri yoluyla elde edilmiştir. Nicel veri toplama aracı olarak Görsel Analog Skala (VAS) kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İzmir Fizyoform fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine başvuran, 18-65 yaş aralığında ve kronik ağrı tanısı almış altı yetişkin birey oluşturmaktadır. Çalışmada, deneme modellerinden“tek grup ön test-son test kontrol grupsuz deney desen”kullanılmıştır. Bu doğrultuda, sanat uygulamalarının kronik ağrı algısı üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla katılımcılara Görsel Analog Skala (VAS) ölçeği, ön test ve son test olmak üzere iki kez uygulanmıştır. Sanat uygulamaları altı hafta boyunca haftada bir gün, 60-90 dakika süren oturumlar şeklinde planlanmış ve uygulanmıştır. Beşinci haftada planlanan uygulama, araştırmacının sağlık sorunu nedeniyle gerçekleştirilememiştir. Uygulama sürecinde katılımcıların sanatsal üretimleri gözlemlenmiş ve elde edilen görsel çalışmalar, katılımcı ifadeleri doğrultusunda betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, gözlem verileri ve VAS ölçeği sonuçları doğrultusunda, katılımcıların sanatsal çalışmalarında kendilerini ifade etme düzeylerinde artış olduğu ve Görsel Analog Skala (VAS) puanlarında belirgin bir düşüş yaşandığını göstermektedir. Bu sonuçlar, sanat uygulamalarının kronik ağrı algısının azalmasında olumlu bir etki oluşturabileceğini ortaya koymaktadır. Çalışmada, sanat uygulamalarının kronik rahatsızlığa sahip bireylerin tedavi sürecine destekleyici bir unsur olarak dahil edilmesinin önemine vurgu yapılmaktadır. Bu doğrultuda, sanat uygulamalarının farklı disiplinler içerisinde bireylere yeni ifade alanı sunacak şekilde yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of art-based interventions on the treatment process of adults with chronic pain undergoing physiotherapy and rehabilitation. Chronic pain is considered a long-term health condition that limits physical capacity and adversely affects individuals' emotional and social well-being. In this context, the study investigates the impact of art interventions on participants' emotional states and modes of self-expression. Qualitative data were obtained through behavioral observations and the analysis of art products created during the intervention process, while quantitative data were collected using the Visual Analog Scale (VAS). The study group consisted of six adults aged between 18 and 65 who had been diagnosed with chronic pain and were receiving treatment at İzmir Fizyoform Physiotherapy and Rehabilitation Center. A single-group pretest–posttest experimental design without a control group was employed. To determine the effect of art interventions on pain perception, the VAS was administered to participants both before and after the intervention. Art interventions were planned and implemented once a week over a six-week period, with each session lasting between 60 and 90 minutes. The intervention scheduled for the fifth week could not be conducted due to the researcher's health condition. Throughout the intervention process, participants' artistic productions were observed, and the resulting artworks were descriptively analyzed in conjunction with participants' verbal expressions. The findings indicate an increase in participants' levels of self-expression in their artistic works, along with a significant decrease in VAS scores. These results suggest that art-based interventions have a positive effect on reducing perceived levels of chronic pain. The study emphasizes the importance of incorporating art interventions as a supportive component of the treatment process for individuals with chronic conditions. In this regard, it is recommended that art-based practices be expanded within interdisciplinary contexts to provide individuals with alternative means of expression.