ÖĞRETMENLERİN SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA OKURYAZARLIKLARI İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR BESLENMEYE YÖNELİK DAVRANIŞ DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ
AN EXAMINATION OF TEACHERS' BEHAVIOURAL LEVELS TOWARDS SUSTAINABLE NUTRITION THROUGH SUSTAINABLE FOOD LITERACY
  1. Tez No: 1009122
  2. Yazar: ÇİĞDEM ARI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. FUNDA VARNACI UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yiyecek İçecek İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı düzeyleri ile sürdürülebilir beslenmeye yönelik davranış düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek ve bu değişkenlerin çeşitli demografik ve kişisel özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama ve ilişkisel tarama modelleri doğrultusunda yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, Aksaray Merkez ilçede Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan, kolay ulaşılabilir örneklem yöntemiyle seçilmiş 390 öğretmen oluşturmaktadır. veriler kişisel bilgi formu, Sürdürülebilir Gıda Okuryazarlığı Ölçeği ve Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği ile toplanmış, SPSS 22.0 programında frekans analizi, betimsel istatistikler, MANOVA, ANOVA ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı ile sürdürülebilir beslenme davranışı arasında yüksek düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Ayrıca yaş, çocuk sahibi olma durumu, görev yapılan okul türü, beslenmeye ayrılan aylık bütçe, sürdürülebilir beslenme kavramını duyma, gıda israfı hakkında bilgi verme ve öğrencilere rol model olma düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Buna karşılık kıdem, kronik hastalık durumu ve sürdürülebilir beslenme ile ilgili eğitim alma durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak, öğretmenlerin sürdürülebilir gıda okuryazarlığı düzeyi arttıkça sürdürülebilir beslenme davranışlarının da arttığı görülmüş; bu durum öğretmenlerin okul temelli sürdürülebilir beslenme bilincinin geliştirilmesinde önemli bir rol üstlenebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between teachers' sustainable food literacy levels and their behaviors towards sustainable nutrition, and to examine whether these variables differ according to various demographic and personal characteristics. The study was conducted using quantitative descriptive and correlational survey models. The sample consisted of 390 teachers working in preschools, primary schools, middle schools, and high schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Aksaray, selected through convenience sampling. Data were collected through a personal information form, the Sustainable Food Literacy Scale, and the Sustainable Nutrition Behavior Scale, and analyzed by using frequency analysis, descriptive statistics, MANOVA, ANOVA, and Pearson correlation analysis in SPSS 22.0. A high, positive, and statistically significant relationship was found between sustainable food literacy and sustainable nutrition behavior. Significant differences were observed according to age, having children, school type, monthly budget allocated to food, prior awareness of the concept of sustainable nutrition, providing information about food waste, and the level of being a role model for students. However, no significant differences were found according to seniority, chronic illness status, and receiving education on sustainable nutrition. In conclusion, as teachers' sustainable food literacy levels increase, their sustainable nutrition behaviors also improve. This finding indicates that teachers can play an important role in promoting school-based awareness and practices related to sustainable nutrition.