Öğretmenlerin Facebook grubunda eğitimde yapay zeka kullanımına ilişkin etik sorunlara yönelik paylaşımlarının incelenmesi: Bir netnografik durum çalışması
Examining ethical issues related to the use of AI in education in teachers' Facebook group: A netnographic case study
  1. Tez No: 1009123
  2. Yazar: CEREN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERGÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, öğretmenlerin sınıflarında yapay zekâ kullanımına ilişkin bilgi alışverişi ve işbirliğini anlamak amacıyla sosyal medya paylaşımları incelenmiştir. Öğretmenlerin paylaşım yaptığı bir Facebook grubundaki etkileşimler üzerinden, öğretmenlerin yapay zekaya dair deneyimleri, özellikle öğrencilerin intihal, kopya veya kolay başarı elde etme amaçlı kullanımlarına yönelik paylaşımlar analiz edilmiştir. Çalışma, öğretmenlerin yapay zekayı derslerine entegre ederken karşılaştıkları zorlukları, bu zorluklara geliştirdikleri stratejileri ve yapay zekanın pedagojik süreçlere katkılarına ilişkin görüşlerini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, yapay zekanın eğitim ortamlarında oluşturduğu yeni dinamikleri anlamaya ve eğitimde yenilikçi uygulamaları destekleyecek stratejiler geliştirmeye yönelik önemli bir perspektif sunmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada netnografik araştırma yöntemi (Hine, 1994) kullanılarak öğretmenlerin yapay zekâ ve etik konusundaki Facebook paylaşımları içerik analizi ile incelenmiştir. Facebook“AI for Teachers”grubundan paylaşımlar içerisinden sadece etik konusunu içeren paylaşımların ele alınmıştır. Etik konusundaki paylaşımlara erişmek için“etik”,“değerlendirme”,“kopya”ve“intihal”kavramları ile ilişkili paylaşımlar ayrıştırılarak bu paylaşımlardaki temaların bulunması amacıyla içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, grupta bulunan öğretmenlerin, öğrencilerinin yapay zekâ kullanımının etik ilkelere uygun ve etkili bir şekilde kullanımını sağlayabilmek için çözüm yolları aradığını göstermiştir. Öğrencilerin yapay zekâ destekli uygulamaları çoğunlukla kısa yoldan bilgiye ya da akademik başarıya ulaşma aracı olarak kullandıkları; eğitimcilerin ise bu durum karşısında çözüm üretme arayışı içinde oldukları saptanmıştır. Bununla birlikte, eğitimcilerin ölçme ve değerlendirme süreçlerinde yapay zekâ kullanımını tespit etmekte güçlük yaşadıkları ve mevcut değerlendirme yöntemleriyle öğrencilerinin yapay zekâ kullanımını tespit etmekte zorlandıklarını göstermektedir. Ayrıca, eğitimcilerin kendi uygulama pratiklerinde yapay zekâ araçlarını bilinçli ve etik bir biçimde kullanmaya yönelik tereddütler taşıdıkları da araştırmanın önemli bulguları arasındadır. Sonuç ve Öneriler: Yapılan araştırmada, eğitimcilerin yapay zekâ uygulamalarını öğretim süreçlerine entegre etme konusunda çeşitli güçlüklerle karşılaştıkları; öğrencilerin ise bu uygulamaları çoğu zaman etik ilkelere uygun biçimde kullanmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bu bulgular doğrultusunda hem eğitimcilerin hem de öğrencilerin yapay zekâ araçlarının bilinçli ve etik kullanımına yönelik kapsamlı eğitimlere tabi tutulmasının gerekli olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, yapay zekanın eğitimde kullanımının hızla yaygınlaştığı günümüzde, mevcut ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin yetersiz kaldığı ve eğitimcilerin bu bağlamda yeni ölçme-değerlendirme yöntemleri arayışında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitekim öğretim etkinliklerinin değişen ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden yapılandırılması ve yapay zekâ temelli öğrenme ortamlarına uygun ölçme-değerlendirme yaklaşımlarının tasarlanması, araştırmanın önemli önerileri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study examined social media posts to understand teachers' information exchange and collaboration regarding the use of artificial intelligence in their classrooms. Through interactions in Facebook groups, teachers' experiences with AI, particularly posts focusing on students' use of AI to cheat or achieve success more easily were analyzed. The study identifies the challenges teachers encounter when integrating AI into their lessons, the strategies they develop to address these challenges, and their views on the contributions of AI to pedagogical processes. The findings offer insight into the new dynamics introduced by AI in educational environments and provide an important perspective for developing strategies that support innovative practices in education. Method: In this study, the netnographic research method (Hine, 1994) was used to examine teachers' Facebook posts on artificial intelligence and ethics through content analysis. From the Facebook group“AI for Teachers,”only posts related to the issue of cheating were selected. To access posts concerning ethical topics, posts associated with the concepts of“ethics,”“assessment,”“cheating,”and“plagiarism”were filtered, and content analysis was conducted to identify the themes within these posts. Results: The findings obtained within the scope of the study indicate that teachers in the group are seeking solutions to ensure that their students use artificial intelligence in an ethical and effective manner. It was found that students mostly use AI-supported applications as a shortcut to accessing information or achieving academic success, while educators are in search of solutions in response to this situation. Moreover, the results show that educators experience difficulties in detecting AI use in assessment and evaluation processes and struggle to identify students' use of AI with existing assessment methods. In addition, teachers' hesitations about using AI tools consciously and ethically in their own instructional practices constitute one of the significant findings of the study. Conclusion and Suggestions: The study concluded that educators face various challenges in integrating artificial intelligence applications into teaching processes, while students often do not use these applications in accordance with ethical principles. In line with these findings, it is understood that both educators and students need to undergo comprehensive training on the conscious and ethical use of AI tools. Furthermore, in today's context where the use of artificial intelligence in education is rapidly expanding, the study found that existing assessment and evaluation methods are insufficient and that educators are seeking new assessment approaches. Accordingly, restructuring instructional activities in line with changing needs and designing assessment and evaluation approaches suitable for AI-based learning environments are among the key recommendations of the study.