Ontolojik iyi oluş, iletişim becerileri ve özşefkatin genç yetişkinlerde algılanan iş stresi üzerindeki yordayıcı gücünün incelenmesi
An examination of the relationship between ontological well-being, communicatin skilss and self-compassion in perceived work stress among young adults
  1. Tez No: 1009125
  2. Yazar: ZÜLEYHA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini; 239'u kadın, 117'si erkek olmak üzere toplam 356 çalışan 18-35 yaş aralığında genç yetişkin oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Ontolojik İyi Oluş Ölçeği, Öz İletişim Becerileri Ölçeği Yetişkin Formu, Anlayış Ölçeği, Algılanan İş Stresi Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Analiz sürecinde iki grup karşılaştırmaları için t-Testi, değişkenler arası ilişkileri değerlendirmek için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), değişkenler arası ilişkileri incelemek için Pearson Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; katılımcıların algılanan iş stresi düzeylerinin cinsiyet, medeni durum, çalışma modeli, aylık gelir ve çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık olmadığını ortaya koymuştur. Ancak, çalışılan sektöre göre iş stresi düzeylerinde anlamlı bir fark tespit edilmiştir. Korelasyon analizi sonuçları, iş stresi ile ontolojik iyi oluş ve iletişim becerileri arasında negatif; öz şefkat ile pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Hiyerarşik regresyon analizinde, birinci blokta modele dahil edilen iletişim becerileri iş stresindeki varyansın %2,8'ini açıklanmıştır. İkinci blokta öz şefkatin eklenmesiyle açıklanan toplam varyans %4.3' e yükselmiştir. Son aşamada ise, ontolojik iyi oluşun modele dahil edilmesiyle toplam varyans %23.9'a ulaşmıştır. Bulgular, ontolojik iyi oluşun iş stresinin en güçlü yordayıcısı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted using a quantitative relational survey design. The sample consisted of 356 working young adults aged 18 to 35 years, including 239 women and 117 men. Data were collected through the Ontological Well-Being Scale, the Communication Skills Scale- Adult Form, the Self-Compassion Scale, the Perceived Work Stress Scale, and a Demographic Information Form. Independent samples t- test and one-way analysis of varience were used to examine group differences, while Pearson correlation and hierarchical regression analyses were conducted to investigate relationships among variables and their predictive effects. The findings indicated that perceived work stress did not significantly differ according to gender, marital status, work model, monthly income or lenght of employment. However, a significant differences was found based on employment sector. Correlation results showed that work stress was negatively associated with ontological well-being and communication skills, and positively associated with self compassion. Hierarchical regression analysis revealed that communication skills accounted for 2.8% of the varience in work stress in the first block. The total variance explained increased to 4.3% with the addition of self-compassion in the second block. With the inclusion of self-compassion, the explained varience increased the total explained varience to 23.9%, indicating that ontological well-being was the strongest predictor of work stress.