Impact of stock market development on the economic growth in Nigeria (1990-2023)
Nijerya'daki borsa gelişiminin ekonomik büyümeye etkisi
  1. Tez No: 1009127
  2. Yazar: JESUPELUMI ALBERT OJENIYI
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
Finansal küreselleşme, bir ülkenin finansal sistemini uluslararası finansal ağlara entegre etmek amacıyla yerel bankacılık sektörünün ve sermaye hesabının piyasalaştırılmasını gerektirir. Dünya borsası, küresel ekonominin en hayati parçalarından biridir ve çeşitli yatırım fırsatları için sermaye akışı sağlar. Son birkaç yıldır, dünya borsalarının piyasa değerlerinin toplamı 100 trilyon doları aşmış olup, bu da hisse senedi piyasalarının ekonomik kalkınma ve büyümedeki artan rolünü yansıtmaktadır. Nijerya borsası, daha gelişmiş ekonomilerdeki muadilleriyle karşılaştırıldığında, 1961 yılında kurulan Nijerya Borsası'ndan (NSE) daha az gelişmiş kalmıştır. Bu çalışmanın genel amacı, borsa gelişiminin Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmada iki test edilebilir hipotez yürütülmüştür. Çalışmada içsel büyüme teorisi benimsenmiştir. Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki borsa gelişiminin etkisinin analizine odaklanan nicel bir araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın kapsamı, Nijerya borsasındaki tarihsel kalıpları, reformları ve yapısal değişiklikleri yakalamak için seçilen otuz yıllık bir dönemi (1990-2023) içermektedir. Bu zaman serisi veri analizinde, çalışmanın yalnızca sağlam değil, aynı zamanda borsanın ekonomik büyümeyi nasıl etkileyebileceğine dair de bilgilendirici olmasını sağlamak için çeşitli ekonometrik teknikler kullanılmaktadır. Ayrıca, SPSS yazılımı kullanılarak birim kök testi, Ganger nedensellik testi, Johansen eşbütünleşme ve vektör otoregresif tahmin gibi çıkarımsal istatistikler de gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Nijerya'da borsa gelişimi ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye ilişkin birkaç önemli sonuç ortaya koymuştur: VAR sonuçları, borsa büyüklüğü (MCAP) ile ekonomik büyüme (GSYİH) arasında anlamlı bir nedensellik olmadığını göstermiştir. Çalışma, borsa likiditesi (VLC) ile ekonomik büyüme (GSYİH) arasında anlamlı bir negatif ilişki bulmuş olup, artan likiditenin uzun vadeli büyümeyi teşvik etmek yerine oynaklığa ve istikrarsızlığa yol açabileceğini göstermektedir. Doğrudan Yabancı Yatırım (DYY) ile GSYİH arasında pozitif, ancak istatistiksel olarak anlamlı olmayan bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgu, DYY'nin sermaye ve gelişmiş finansal uygulamalar getirerek piyasa verimliliğini artırabileceğini, ancak Nijerya'nın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisinin, yetersiz altyapı ve siyasi istikrarsızlık gibi yapısal sorunlarla sınırlı olduğunu göstermektedir. Öneriler, Nijerya borsasının piyasa şeffaflığını iyileştirmeye ve bilgi asimetrisini azaltmaya odaklanması gerektiğini belirtmektedir. Politika yapıcılar, piyasadaki aşırı likidite kaynaklı oynaklığı azaltmak için önlemler uygulamalıdır.
Özet (Çeviri)
Financial globalization entails the marketization of the domestic banking industry and the capital account in order to integrate a nation's financial system into international financial networks. The world stock market is one of the most vital parts in the global economy, and it forms an avenue for capital in various opportunities for investment. Over the last couple of years, the sum of the market capitalization of world stock exchanges has achieved a level in excess of $100 trillion, which reflects the rising role taken by the equity markets in economic development and growth. Comparing the Nigerian stock exchange to counterparts in more developed economies, it has remained less developed than the NSE, which was founded in 1961. The general objective of this study will be to assess the effect that stock market development has on Nigeria's economic growth. Two testable hypothesis was carried out in the study. The study adopted the endogenous growth theory. A quantitative research design was used, focusing on the analysis of the effect of stock market development on the economic growth of Nigeria. The scope of the research encompasses a period of thirty years (1990-2023), a period selected to capture historical patterns, reforms, and structural changes in Nigeria's stock market. Various econometric techniques are being utilized for this time-series data analysis to ensure that the study is not only robust but also insightful with regards to how the stock market can affect economic growth. Unit root test, ganger causality, Johansen cointegration and vector autoregressive estimate was also carried out as inferential statistics with the use of SPSS software. The study found several significant results with respect to the relationship between stock market development and economic growth in Nigeria: The VAR results indicated that there was no significant causality between stock market size (MCAP) and economic growth (GDP. The study found a significant negative relationship between stock market liquidity (VLC) and economic growth (GDP), indicating that increased liquidity may lead to volatility and instability, rather than fostering long-term growth. Foreign Direct Investment (FDI) was found to have a positive, yet statistically insignificant, relationship with GDP. This finding suggests that while FDI can enhance market efficiency by bringing in capital and advanced financial practices, its effect on Nigeria's economic growth is limited by structural issues such as poor infrastructure and political instability. Recommendations suggest that The Nigerian stock market should focus on improving market transparency and reducing information asymmetry. Policymakers should implement measures to reduce excessive liquidity-driven volatility in the market.