Mükemmeliyetçiliğin yaşam doyumu üzerindeki etkisinde obsesif-kompulsif belirtilerin aracı rolü
The mediating role of obsessive-compulsive symptoms in the effect of perfectionism on life satisfaction
- Tez No: 1009128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAPANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan bu araştırmanın amacı, mükemmeliyetçiliğin yaşam doyumu üzerindeki etkisinde obsesif kompulsif belirtilerin aracı rolünü incelemektir. Araştırma; nicel araştırma yöntemine dayalı olarak ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş yetişkin bireyler oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Padua Envanteri-Washington Eyalet Üniversitesi Versiyonu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistikler, Pearson korelasyon analizi ve aracılık analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçları, mükemmeliyetçilik ile yaşam doyumu arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu; mükemmeliyetçiliğin, obsesif kompulsif belirtileri anlamlı düzeyde yordadığını ve obsesif kompulsif belirtilerin, yaşam doyumu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda bakıldığında; çalışmadaki değişkenlerin birbiriyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Obsesif kompulsif belirtilerin, mükemmeliyetçiliğin uyumsuz boyutu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkisinde aracı rol üstlenmediği ancak obsesif kompulsif belirtilerin, mükemmeliyetçiliğin uyumlu boyutu ile yaşam doyumu arasındaki ilişkisinde aracı rol üstlendiği bulgusu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of obsessive-compulsive symptoms in the effect of perfectionism on life satisfaction. The research was conducted using a correlational survey model based on a quantitative research method. The sample of the study consisted of adult individuals selected using a convenient sampling method. Research data were collected through the Frost Multidimensional Perfectionism Scale, the Life Satisfaction Scale, and the Padua Inventory-Washington University Version. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, and mediation analysis were used in the analysis of the data. The analysis results show that there are significant relationships between perfectionism and life satisfaction; perfectionism significantly predicts obsessive-compulsive symptoms; and obsessive-compulsive symptoms have a significant effect on life satisfaction. In this context, it was determined that the variables in the study are related to each other. The study found that obsessive-compulsive symptoms did not mediate the relationship between maladaptive perfectionism and life satisfaction, but they did mediate the relationship between adaptive perfectionism and life satisfaction.