Newman-Penrose formalizmi ve bazı uygulamaları
Newman-Penrose formalism and some applications
  1. Tez No: 100913
  2. Yazar: BARIŞ YAPIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT HORTAÇSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
NEWMAN-PENROSE FORMALİZMİ VE BAZI UYGULAMALARI ÖZET Genel relativitede, Newman-Penrose formalizmi Einstein alan denklemlerinin çö*2İimlerinin bulunmasmda ve çözümlerin özelliklerinin belirlenmesinde oldukça kullanılışlı araçlar sağlar. Bu formalizmde tensor eşitlikleri kompleks skalerler için kısmi diferansiyel denklemlere indirgenir ve bu kompleks skalerler uzay-zamanın cebrik tipi ile direkt olarak ilişkilidir. Einstein denklemlerinin çözümlerinin cebrik sınıflandırması ilk olarak Petrov tarafından yapıldı. Daha sonra Penrose, herhangi bir cebrik tipteki gravitasyonel alanın özelliklerinin Weyl tensörünün spinör bileşenleri üzerindeki belli cebrik şartların gerçekleştirilmesiyle ilgili olduğunu gösterdi. Gerçekte bu tür bileşenlerin Newman-Penrose denklemlerinde lineer olarak gözükmesi bu formalizmi belli bir cebrik tipin çözümlerinin çalışılması için uygun kılmaktadır. Weyl tensörü (vakumda eğrilik tensörü ile çakışıktır) bir öz ışıksal vektör seti (temel ışıksal vektörler denir) belirler. Bu vektörlerin karşılıklı pozisyonu gravitasyonel alanın cebrik tipi ile ilişkilidir. Verilen bir cebrik sımfa ait çözümlerin özellikleri Weyl tensörünün belli spinör bileşenlerinin ve belli spin katsayılarının gözükmemesi ile ilişkilidir. vı
Özet (Çeviri)
NEWMAN-PENROSE FORMALISM AND SOME APPLICATIONS SUMMARY In general relativity, the Newman-Penrose formalism has proven to be a very useful tool for finding solution to Einstein's field equations and determining properties. In this formalism, the tensor equations are reduced to the partial differantial equations for complex scalars, and these comlex scalars can be related, via powerful theorems, diretcly to the algebraic and geometric properties of space-time. The algebraic classification of the solutions of the Einstein equations was first studied by Petrov. Subsequently, Penrose showed that the property for a gravitational field to belong to one or another algebraic type is connected with the fulfillment of certain algebraic conditions on the spinor components of the Weyl tensor. The fact that such components apper linearly in the Newman-Penrose equations permits the succesful use of the NP system for studying the solutions of a certain algebraic type. The Weyl tensor (coinciding with the curvature tensor in vacuum) determines a set of“eigen”lightlike vectors (called principal lightlike vectors), the mutual positions of which is directly related to the algebraic type of the gravitational field. The property for a solution to belong to a given algebraic class can be connected with the vanishing of certain spinor components of the Weyl tensor and the certain spin coefficients. vn