Black holes and cosmic censorship
Kara delikler ve kozmik sansür
  1. Tez No: 356958
  2. Yazar: KORAY DÜZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde öncelikle nedensellik şartları, çekimsel çöküş ve tekillik kuramları gözden geçirildi. Kozmik sansür hipotezi tanıtıldı ve fiziğin deterministik doğasını korumak için böyle bir hipotezin gerekliliği açıklandı. Kozmik sansür hipotezinin geçerliliğini sınamak amacıyla tasarlanan düşünce deneylerinden örnekler verildi. Parçacık ve alan durumlarını kapsayan bu örneklerin kavramsal önem taşıdığı düşünülmektedir. Spinör cebiri ve analizi gözden geçirildi. Newman-Penrose formalizmi tanıtıldı. Kerr uzay-zamanınında test alanları için Teukolsky ¸cözümleri verildi. Bu ¸cözümler kullanılarak uçdeğerdeki bir Kerr kara deliği ile test elektromanyetik alanının etkileşimini inceleyen orjinal bir düşünce deneyi tasarlandı. Bu durumda kozmik sansür hipotezinin ihlal edilmediği gösterildi. Uçdeğerdeki kara delikler yerine uçdeğere yakın kara delikleri kullanan düşünce deneylerinden örnekler verildi. Tam sayı spinli test alanları ve uçdeğere yakın bir Kerr kara deliği kullanılarak başka bir orjinal düşünce deneyi tasarlandı. Genel çekimsel ışıma ile enerji kaybı ve öz-kuvvet etkileri ihmal edildiği sürece, bu deneyde kozmik sansür hipotezinin ihlal edildiği gösterildi. Son olarak buçuklu spin durumuna örnek teşkil eden nötrino alanları ele alındı. Nötrino alanlarının hipotezin genel bir ihlaline yol açtığı gösterildi, ki bu durum hipotez ortaya atıldığından beri yapılan tüm denemeler arasında tektir..
Özet (Çeviri)
This thesis starts with a brief review of causality conditions, gravitational collapse and singularity theorems. Cosmic censorship conjecture is introduced and the need for such a conjecture to preserve the deterministic nature of physics is explained. Examples of thought experiments which are designed to test the validity of cosmic censorship conjecture, are given. These examples involving cases of both particles and fields, are considered to have conceptual importance. Spinor algebra and analysis is reviewed. Newman-Penrose formalism is introduced. The derivations of Teukolsky's solutions for test fields in Kerr space-time are given. Using these solutions an original thought experiment involving an extremal Kerr black hole and a test electromagnetic is constructed. It is shown that cosmic censorship conjecture is not violated in this case. The examples of thought experiments with particles that start with nearly extremal black holes instead of extremal ones are given. Another original thought experiment is constructed using integer-spin test fields and a nearly extremal Kerr black hole. It is found that cosmic censorship conjecture is violated in this case as long as radiative and self-force effects are ignored. Finally the case of neutrino fields are considered as an example of half integer-spin. It is shown that neutrino fields lead to a generic violation of the conjecture which is unique among all the attempts since the conjecture was introduced.