Endometrium karsinomlarında moleküler alt gruplara göre FOLR1 ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of FOLR1 expression across molecular subgroups in endometrial carcinomas
- Tez No: 1009146
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE KIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada endometrium karsinomlarında folat reseptör alfa (FOLR1) ekspresyonunun değerlendirilmesi ve bu ekspresyonun moleküler alt tipler, immünohistokimyasal belirteçler ve klinik sonuçlar ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 2021–2025 yılları arasında endometrium karsinomu tanısı almış ve moleküler alt tipleri belirlenmiş toplam 20 olgu dahil edildi. FOLR1ekspresyonu, Leica BN3.2 klonu kullanılarak Dako Autostainer Link 48 cihazında immünohistokimyasal yöntemle değerlendirildi. Ekspresyon düzeyi H-score ve PS2+ skorlama sistemine göre analiz edildi. Olgular moleküler alt tipler (dMMR, NSMP, POLE-mutant ve p53-aberran), PTEN ve ARID1A ekspresyon durumu ile klinikopatolojik parametreler açısından karşılaştırıldı. Olguların %30'u dMMR, %30'u NSMP, %20'si POLE-mutant ve %20'si p53-aberran grupta yer almaktaydı. FOLR1ekspresyonunun p53-aberran grupta daha sık izlendiği (3/4) ve dMMR ile NSMP gruplarında çoğunlukla negatif olduğu gözlendi. POLE-mutant grupta yalnızca bir olguda ekspresyon saptandı. FOLR1ekspresyonunun artışı ile rekürrens ve/veya ölüm gelişimi arasında bir ilişki eğilimi olduğu izlendi. %25 ve üzeri ekspresyon gösteren olguların büyük çoğunluğunda klinik olay geliştiği dikkat çekti. PTEN ve ARID1A ile belirgin bir ilişki saptanmadı. FOLR1 ekspresyonunun endometrium karsinomlarında özellikle p53-aberran alt grupta artış gösterdiği ve daha kötü klinik sonuçlarla ilişkili olabileceği gözlenmiştir. Bu bulgular, FOLR1'in potansiyel bir prognostik biyobelirteç ve hedeflenebilir bir tedavi hedefi olabileceğini düşündürmektedir. Ancak bu sonuçların daha geniş serilerde doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate folate receptor alpha (FR-ALPHA) expression in endometrial carcinomas and to investigate its association with molecular subtypes, immunohistochemical markers, and clinical outcomes. A total of 20 cases diagnosed with endometrial carcinoma between 2021 and 2025 and classified into molecular subtypes were included. FR-ALPHA expression was assessed immunohistochemically using the Leica BN3.2 clone on the Dako Autostainer Link 48 platform. Expression levels were evaluated using both H-score and PS2+ scoring systems. Cases were analyzed according to molecular subtypes (dMMR, NSMP, POLE-mutant, and p53-aberrant), PTEN and ARID1A status, and clinicopathological features. Thirty percent of cases were classified as dMMR, 30% as NSMP, 20% as POLE-mutant, and 20% as p53-aberrant. FOLR1expression was more frequently observed in the p53-aberrant group (3/4 cases), whereas it was mostly absent in dMMR and NSMP groups. Only one POLE-mutant case showed FR-ALPHA expression. A trend toward an association between increasing FOLR1expression and recurrence and/or death was observed. Most cases with ≥25% expression demonstrated adverse clinical outcomes. No significant association was found between FR-ALPHA expression and PTEN or ARID1A status. FR-ALPHA expression appears to be more frequent in p53-aberrant endometrial carcinomas and may be associated with poorer clinical outcomes. These findings suggest that FR-ALPHA may serve as a potential prognostic biomarker and therapeutic target. Further studies with larger cohorts are required to validate these results.