Kilitli beton parke taşının deneysel geliştirilmesi, değerlendirilmesi ve uygulamasının araştırılması
Experimental development and evaluation of interlocking concrete paving stone and research of its application
  1. Tez No: 1009162
  2. Yazar: FATİH ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİCAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, kilitli beton parke taşının deneysel olarak geliştirilmesi, mekanik ve fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi ve uygulama performansının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, farklı mineralojik özelliklere sahip agrega türlerinin kilitli beton parke taşı performansı üzerindeki etkileri deneysel yöntemlerle incelenmiştir. Bu doğrultuda trust (volkanik cüruf), gabro-diyabaz, dünit-harzburjit, manyezit ve obsidyen agregaları kullanılarak çeşitli beton karışım reçeteleri hazırlanmış ve bu karışımlardan kilitli beton parke taşı numuneleri üretilmiştir. Üretilen numuneler üzerinde TS EN 1338 standardı esas alınarak basınç dayanımı, eğilme dayanımı, birim ağırlık, su emme oranı ve boşluk oranı deneyleri gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmalar hem laboratuvar ortamında hem de üretim koşullarına yakın yöntemlerle yürütülmüş; elde edilen sonuçlar geleneksel parke taşı üretiminde kullanılan agregalarla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca üretim parametreleri, vibro-presleme koşulları ve kür süreçlerinin parke taşı performansına etkileri incelenmiştir. Çalışmada elde edilen deneysel veriler, makine öğrenmesi ve optimizasyon yaklaşımları ile desteklenerek, farklı performans kriterlerini aynı anda sağlayan optimum karışım reçeteleri geliştirilmiştir. Böylece, kilitli beton parke taşlarının dayanım, dayanıklılık ve sürdürülebilirlik açısından iyileştirilmesine yönelik bilimsel ve uygulanabilir sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, özellikle gabro-diyabaz, dünit-harzburjit ve manyezit agregalarının kilitli beton parke taşı üretiminde yüksek performans sunduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışmasıyla, kilitli beton parke taşlarının deneysel olarak geliştirilmesi, mekanik ve fiziksel özelliklerinin değerlendirilmesi ve saha uygulamalarındaki performanslarının araştırılması sürecinde bilgisayar destekli yapay zekâ yöntemlerinin etkinliğini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında laboratuvar ortamında üretilen kilitli beton parke taşı numuneleri üzerinde ilgili standartlara, özellikle TS EN 1338 standardına uygun olarak kırılma yükü, kesme dayanımı, su emme oranı ve aşınma direnci gibi temel performans deneyleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the experimental development of interlocking concrete paving stones, the evaluation of their mechanical and physical properties, and the investigation of their application performance were aimed. Within the scope of the study, the effects of different aggregate types with varying mineralogical characteristics on the performance of interlocking concrete paving stones were experimentally examined. For this purpose, various concrete mix designs were prepared using trust (volcanic scoria), gabbro–diabase, dunite–harzburgite, magnesite, and obsidian aggregates, and interlocking concrete paving stone specimens were produced from these mixtures. The produced specimens were subjected to compressive strength, flexural strength, unit weight, water absorption, and void ratio tests in accordance with the TS EN 1338 standard. The experimental studies were carried out both under laboratory conditions and using methods simulating production conditions, and the obtained results were comparatively evaluated with those of conventional aggregates commonly used in paving stone production. In addition, the effects of production parameters, vibro-pressing conditions, and curing processes on the performance of the paving stones were investigated. The experimental data obtained in this study were further supported by machine learning and optimization approaches, leading to the development of optimum mix designs capable of simultaneously satisfying multiple performance criteria. Accordingly, scientifically sound and practically applicable results were achieved to improve the strength, durability, and sustainability of interlocking concrete paving stones. The results of the study indicated that gabbro–diabase, dunite–harzburgite, and magnesite aggregates, in particular, provide high performance in the production of interlocking concrete paving stones. The aim of this thesis is to determine the effectiveness of computer-assisted artificial intelligence methods in the experimental development of interlocking concrete paving blocks, the evaluation of their mechanical and physical properties, and the investigation of their performance in field applications. Within the scope of the study, fundamental performance tests such as breaking load, splitting tensile (shear) strength, water absorption, and abrasion resistance were conducted on interlocking concrete paving block specimens produced under laboratory conditions in accordance with the relevant standards, particularly TS EN 1338