Analyses and evaluation of the public transportation system applications` adequacy and practicality to respond to the requirements of disabled people: a case study for İstanbul
Toplu taşıma sistemi uygulamalarının engelli bireylerin gereksinimlerine cevap verme yeterliliği ve uygulanabilirliğinin analizi ve değerlendirilmesi: İstanbul için bir örnek çalışma
- Tez No: 1009165
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İSMAİL BİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik ve Ticaret Ana Bilim Dalı
Özet
In smart cities, the utilization of information technology supported traffic applications plays a pivotal role in traffic management control. The public transport system is one of the key factors determining the economic and social development of modern cities, faced with the goal of providing convenient connections between different areas of the functional structure, i.e. ensuring high comfort and short travel time, while minimizing environmental impact. But here a fundamental question arises: have these applications been designed and implemented to meet the needs of all members of society, regardless of their specific needs? In this thesis, we examined and analyzed how adequate and effective the existing public transportation application practices are for disabled individuals, specifically in Istanbul. Apps will remain essential as technology is incorporated into transportation networks more and more. However, unfortunately, many of these programs are still far from being effectively utilized or even inaccessible for people with different kinds of disabilities. Smartphone apps can enhance access to transportation resources for people with disabilities. These applications can provide on-transit route planning, booking and paying for accessible vehicle rides, accessible vehicle rental for wheelchair users, and ridesharing with private drivers, etc. On the other hand, this thesis can also be an important starting point for researchers and developers who want to increase the accessibility of existing smartphone applications in the transportation sector or develop new applications designed to provide maximum accessibility. Although the focus is on individuals with limited mobility, especially wheelchair users, there are suggestions that can be applied to other disability groups and that can be successfully presented to“every segment of society”with a universal design approach.
Özet (Çeviri)
Akıllı şehirlerde, bilgi teknolojileri destekli trafik uygulamalarının kullanımı, trafik yönetimi kontrolünde önemli bir rol oynar. Toplu taşıma sistemi, işlevsel yapının farklı alanları arasında uygun bağlantılar sağlama, yüksek konfor ve kısa seyahat süresi sağlama ve çevresel etkiyi en aza indirme hedefi ile karşı karşıya kalan modern şehirlerin ekonomik ve sosyal gelişimini belirleyen temel faktörlerden biridir. Ancak burada temel bir soru ortaya çıkıyor: Bu uygulamalar, toplumun tüm üyelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için, özel ihtiyaçlarından bağımsız olarak tasarlanmış ve uygulanmış mıdır? Bu tezde, İstanbul özelinde, mevcut toplu taşıma uygulamalarının engelli bireyler için ne kadar yeterli ve etkili olduğunu inceledik ve analiz ettik. Teknoloji ulaşım ağlarına giderek daha fazla dâhil edildikçe uygulamalar önemli olmaya devam edecektir. Yine de bu programların çoğu farklı engel özellikleri olan engelli kişiler için maalesef etkinlikle istifade edebilme imkânından uzak, hatta erişilemez durumda olabilmektedir. Akıllı telefon uygulamaları, engelli kişiler için ulaşım kaynaklarına erişimi artırabilir. Bu uygulamalar, transit rota planlama, rezervasyon ve ödeme, tekerlekli sandalye kullanıcıları için erişilebilir araç kiralama ve özel şoförlerle yolculuk imkânı ve benzeri kolaylıklar sağlayabilir. Diğer taraftan bu tez, ulaşım sektöründe mevcut akıllı telefon uygulamalarının erişilebilirliğini artırmak veya maksimum erişilebilirlik sağlamak üzere tasarlanmış yeni uygulamalar geliştirmek isteyen araştırmacılar ve geliştiriciler için de önemli bir hareket noktası oluşturabilir. Odak noktası, hareket kabiliyeti kısıtlı bireyler özellikle de tekerlekli sandalye kullanıcıları olsa da diğer engelli grupları içinde geçerli olabilecek öneriler ve evrensel tasarım yaklaşımıyla "her kesime başarılı bir şekilde sunulabilecek öneriler yer almaktadır.