Fuel oil ile ısıtılan bir tesise güneş enerjisi entegrasyonunun enerji, sürdürebilirlik ve maliyet analizi
Energy, sustainability and cost analysis of solar energy integration in a facility heated with fuel oil
- Tez No: 1009167
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Su ısıtma teknolojilerinin ilerlemesine rağmen eskiden süre gelen petrol türevli kaynakların kullanımı hem çevreyi kirletmekte hem de maddi olarak kullanıcıyı doğrudan olumsuz etkilemektedir. Gelişen teknolojilerin yakından takip edilmeleri ve mümkün olduğunca hali hazırda kullanılan sistemlere entegre edilmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada fuel oil ile ısıtılan bir tesise güneş enerjisi teknolojisinin entegrasyonunun enerji analizi, sürdürülebilirliği ve maliyet analizleri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Bunlar yapılırken fuel oil ile ısıtılan sistemin yaktığı yakıt miktarı, ısınmaya dönüşen enerji miktarı gibi veriler deneysel olarak takip edilmiştir. Hali hazırda kullanılan bu sistemin kullanım ömrünü doldurması, sürekli arızalanması dolayısıyla istenilen verimin alınamaması ve çevre kirliliğine neden olması maksadıyla yeni bir çözüm arayışına gidilmiştir. Kullanılan sistemin arazisinin uygun olması, güneş enerjisi teknolojisinin yatırım ve işletme bakım giderlerinin entegrasyona uygun olması nedeniyle bu çalışma hazırlanmıştır. Tasarlanan proje ile fuel oil gibi kullanımı seyrekleşen, eski bir sistemden çıkılmış, yerine çağın gerektirdiği ve modern bir sisteme geçiş yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite advances in water heating technologies, the continued use of petroleum-derived resources not only pollutes the environment but also directly impacts users financially. Emerging technologies must be closely monitored and integrated into existing systems whenever possible. This study calculates and compares the energy, sustainability, and cost analyses of integrating solar energy technology into a fuel oil-heated facility. Data such as the amount of fuel burned by the fuel oil-heated system and the amount of energy converted into heating were experimentally monitored. Because the current system had reached the end of its useful life, was constantly malfunctioning, was failing to achieve the desired efficiency, and was causing environmental pollution, a new solution was sought. This study was designed because the site was suitable for the system and the investment and operational maintenance costs of solar energy technology were suitable for integration. The project transitioned from an outdated, rarely used system like fuel oil to a modern, modern system.