Binalarda yakıt türlerine göre ısı kaybı hesabı ve karşılaştırmalı maliyet analizi
Calculation of heat loss according to fuel types in buildings and its comparative cost analysis
  1. Tez No: 343752
  2. Yazar: YAVUZ KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada farklı tür yakıtlarla ısınan bir bina projesi ele alınmış, binanın yakıt türlerine göre ısı kaybı hesaplanarak yalıtımsız, yalıtımlı ve yalıtım sıvalı olmak üzere üç farklı maliyet analizi yapılmıştır. Örnek bina olarak zemin + 3 normal kattan oluşan bir proje ele alınmış ve hesaplamalarda; beklenen büyük deprem, nem etkisi ve tartışılan konut kalitesi sebebiyle İstanbul şehri seçilmiştir. Isı kaybı hesaplarında kullanılan yakıt türleri de doğalgaz, linyit kömürü, fueloil ve maden kömürüdür. Isı kaybı hesaplamalarında TS 825 Isı Yalıtım Kuralları Standardı esas alınmış ve çözümler İZODER tarafından geliştirilen Isı Yalıtım Programı ile yapılmıştır. Yalıtımlı binada tasarruf edilen yakıt miktarları karşılaştırıldığında % 39 ve 26893 TL ile en fazla tasarruf fueloil ile ısıtılan örnek binada gerçekleşirken, tasarrufun en az olduğu yakıt türü ise % 15 ve 10524 TL ile maden kömürü olmuştur. Ayrıca örnek binaya uygulanan yalıtım sisteminin maliyeti de belirlenmiştir. Bu bağlamda ısı yalıtım sıvalı olarak yapılan binadaki yalıtım sisteminin maliyeti 8244.34 TL iken bu değer yalıtım levhaları kullanılarak yapılan örnek binada 31332.40 TL olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different types of heating fuels were discussed in a building project, heat loss and the cost of the building was calculated according to building types as non-insulated, insulated and insulated with insulation plaster. As a case study a project consisting of ground floor and 3 floors were selected and discussed. İstanbul city was selected for the location of the building due to expected big earthquake and influence of moisture and debated the quality of housing. For the heat loss calculations natural gas, lignite coal, fuel oil and mining coal were selected as fuel types. Heat loss calculations were based on TS 825 Thermal Insulation Standard Rules and Thermal Insulation Program was developed by İZODER solutions. According to comparison of fuel savings in Insulated buildings, building heated with fuel oil shows the highest saving with 39 % saving corresponding to 26893 TL. However building heated with mining coal shows the least amount of saving with 15 % corresponding to 10524 TL. In addition the cost of insulations was also determined. In this context, thermal insulation plaster costs 8244.34 TL, while the cost of insulation system consisting of insulation boards was determined as 31332.40 TL.