Tüp bebek tedavisinde insan özellikleri seçimi yapan program ve makinanın tasarımı
Design of a program and machine that selects human characteristics in ivf treatment
  1. Tez No: 1009184
  2. Yazar: TUÇE KUREŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
Özet
İnsanoğlunun varlığı ve devamı için doğum olayı gereklidir. Doğum olayında istenen ve olması gereken bireylerin öncelikle sağlıklı bireyler meydana getirmesidir. Günümüzde doğurganlığı sağlıklı olan bireyler bebeklerin cinsiyetlerini seçmek isteyebilirken, çocuğu olmayan bireyler tüp bebek tedavisine ihtiyaç duyabilirler. Bununla birlikte Endüstri 4.0 teknolojilerinden biri olan yapay zeka teknolojisi bu alanda tüp bebek tedavisine yardımcı olabilecek teknolojilerden biri olabilir. Bu çalışmada yapay zeka teknolojisinin tüp bebek tedavisine uyarlanabilip uyarlanamayacağı çalışılmıştır. Halihazırda tüp bebek tedavisi gören bireyler bebeklerin cinsiyetlerini seçebilirlerken, bir sonraki aşamada bebek özelliklerinin seçilmesinin mümkünlüğü tartışılmaktadır. Bu özelliklerin seçilebilecek olduğunu varsayarak, bu çalışmada sunulmak üzere yapay zeka teknolojisini kullanarak Java Eclipste bir hastane programı hazırlanmış olup; yumurta ve spermin birleştirilmesi için Solidworks'te bir donör makinası tasarlanmıştır. Bu programla birlikte, hastalar bebek özelliklerini seçebilecek, seçilen özellikler için istenirse yumurta bankası ve sperm bankasından alınan hücreler donör makinasında birleştirilerek kullanılabilecek veya hastalar kendi yumurta ve spermlerini kullanabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Birth is necessary for the existence and continuation of human beings. What is wanted and needed in the birth event is that the individuals should first be healthy individuals. Nowadays, individuals with healthy fertility may want to choose the gender of their babies, while individuals who cannot have children may need in vitro fertilization treatment. However, artificial intelligence technology, one of the Industry 4.0 technologies, may be one of the technologies that can help in vitro fertilization treatment in this field. In this study, it was studied whether artificial intelligence technology can be adapted to in vitro fertilization treatment. While individuals currently undergoing IVF treatment can choose the gender of their babies, the possibility of choosing the baby's characteristics in the next stage is being discussed. Assuming that these features can be selected, a hospital program has been prepared in Java Eclipse using artificial intelligence technology to be presented in this publication; a donor machine has been designed in Solidworks to combine eggs and sperms. With this program, patients may learn their babies characteristics with a certain probablity, and if desired, cells taken from the egg bank and sperm bank can be combined in the donor machine for the selected characteristics, or patients will be able to use their own eggs and sperm.