Türkiye siyasetinde kadın temsili: Sosyal sermaye kaynaklarının kadınların asli temsiline etkisi, TBMM örneği (2018-2023)
Representation of women in Turkish politics: The effect of social capital resources on the substantive representation of women, the case of GNAT (2018-2023)
- Tez No: 1009210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÇAĞATAY ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kadınların siyasi temsiline ilişkin literatürde uzun yıllardır tartışılan kadınların betimleyici temsili ve asli temsili arasındaki ilişkiyi yeniden ele almaktadır. Mevcut çalışmalar bu ilişkinin yalnızca parlamentodaki kadın varlığı ile açıklanamayacağını; kritik aktörlerin, kritik eylemlerin ve yapısal faktörlerin bu karmaşık ilişkiyi şekillendirdiğini iddia etmektedir. Bu tez, literatürle uyumlu olarak, betimleyici temsil ve asli temsil arasındaki ilişkinin doğrudan ve basit bir ilişki olmadığını kabul etmekte ve bu ilişkiyi şekillendiren kritik bir değişken olarak kadın milletvekillerinin sahip olduğu sosyal sermaye kaynaklarına odaklanmaktadır. Çalışmada, kadın milletvekillerinin siyasal alana hangi toplumsal ağlar ve sosyal sermaye kaynakları aracılığıyla dahil oldukları ve bu sosyal sermayenin asli temsil pratiklerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Burada, sosyal sermaye türleri bağlayıcı ve köprüleyici sosyal sermaye ayrımı üzerinden ele alınmıştır. Çalışmanın analiz birimi kadın milletvekilleri olarak belirlenmiş ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) 27. yasama döneminde görev yapan kadın milletvekilleri üzerinden sosyal sermaye ve asli temsil ilişkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda, çalışma iki basamaklı nitel bir analiz olarak tasarlanmıştır. İlk aşamada yirmi dört kadın milletvekili ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmış, onları siyasete taşıyan sosyal sermaye kaynakları analiz edilmiş; ikinci aşamada ise mülakat veren kadın milletvekillerinin kadın konulu meclis genel kurul konuşmaları incelenerek onların kadın çıkarlarını ne ölçüde temsil ettiği analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, kadın milletvekillerinin sahip olduğu sosyal sermayenin türünün asli temsil davranışı üzerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Aile ve akrabalık ilişkilerine dayanan bağlayıcı sosyal sermaye kaynaklarına sahip kadın milletvekillerinin asli temsil pratiklerinin sınırlı olduğu, buna karşın, siyasi partilerin kadın kollarında ve sivil toplumda inşa edilen köprüleyici sosyal sermaye kaynaklarına sahip kadın milletvekillerinin kadın çıkarlarını görünür kıldığı ve hak temelli bir çerçeve ile kadın sorunlarını temsil ettiği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, meclisteki kadın varlığının asli temsilin güçlenmesini garanti etmediğini yeniden göstermekte ve temsilin niteliğini anlamak için kadınların hangi ilişki ağları ve sosyal sermaye kaynakları aracılığıyla siyasal alana dahil olduklarının dikkate alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma kadınların betimleyici ve asli temsili arasındaki ilişkiyi sosyal sermaye perspektifiyle inceleyerek kadınların siyasi temsiline ilişkin literatüre katkı sunmakta; aynı zamanda Türkiye örneği üzerinden tartışmayı daha geniş bir karşılaştırmalı çerçeveye taşımayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study revisits the long-debated relationship between descriptive representation and substantive representation of women within the literature on political representation of women. There is a broad consensus in existing scholarship that this relationship cannot be explained solely by women presence in parliament, rather, it is widely acknowledged that critical actors, critical acts, and structural factors shape this complex dynamic. This study, in line with this consensus, recognizes that the link between descriptive and substantive representation is neither direct nor simplistic. Further, it shifts the focus to the social capital resources of women MPs as a key factor shaping this relationship. This study examines the social capital resources through which women MPs enter the political sphere and investigates how these different forms of social capital influence their acts of substantive representation. It addresses social capital resources through the distinction between bonding and bridging social capital. The unit of analysis of this study is defined as individual women MPs. Focusing on the women representatives serving in the 27th legislative term of Grand National Assembly of Turkiye (GNAT), this study explores how different forms of social capital owned by women MPs shape their substantive representation acts. To understand this relationship, this research is designed as a two-fold qualitative inquiry. In the first stage, semi-structured interviews are conducted with 24 women MPs to identify the social capital accumulation that carried those women into politics. This is followed by the analysis of parliamentary speeches delivered by the interviewed women MPs. This second stage evaluates the extent to which their discourses reflects women's interests. The findings demonstrate that the specific type of social capital owned by women MPs is a crucial determining factor for their substantive representation activities. The study reveals that women MPs with bonding social capital, which is rooted in family and kinship ties, tend to demonstrate limited practices of substantive representation. Conversely, women MPs with bridging social capital resources, which they built through experiences in women's branches of political parties and civil society, actively voice and represent women's interests in a rights-based framework. Those results reaffirm that the mere presence of women in parliaments does not guarantee the improvement of substantive representation. Further, they highlight that the specific forms of social capital resources through which women enter into political sphere must be taken into account to understand the nature of representation. Therefore, this research contributes to the literature on women's political representation by examining the link between descriptive and substantive representation through a social capital perspective. Further, it aims to anchor the Turkish case within a wider comparative context, offering a new perspective for global discussions on gender and politics.