Cemal Toy'un resimlerinde İstanbul imgesi
The imagine of Istanbul in Cemal Toy's paintings
  1. Tez No: 1009215
  2. Yazar: AHMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş Türk resim sanatının özgün temsilcilerinden Cemal Toy'un eserlerinde İstanbul imgesini biçimsel, sembolik ve ikonolojik boyutlarıyla ele almaktadır. Sanatçının İstanbul'u fiziksel bir mekân olarak değil; tevhit ilkesi, kolektif hafıza ve medeniyet bilincinin kesiştiği tinsel bir alan olarak kurguladığı çalışmanın temel argümanını oluşturmaktadır. Araştırmada Erwin Panofsky'nin üç basamaklı analiz yöntemi uygulanmış; sanatçıyla gerçekleştirilen görüşmeler ikonografik ve ikonolojik çözümlemelerin temelini oluşturmuştur. Biçimsel açıdan Minyatür estetiğini modern Batı plastiğiyle harmanlayan Toy, Batılı perspektif yerine İslam sanatının derinliksiz ve katmanlı mekân anlayışını benimsemektedir. Sembolik düzlemde kompozisyonlardaki kare formun Kâbe'ye ve tevhit ilkesine gönderme yaptığı,“İstanbul Kırmızısı”ve mor gibi renklerin ise Bizans ve Osmanlı geleneğinden beslenen medeniyet hafızasının görsel taşıyıcıları olduğu anlaşılmaktadır. Seçilen eserlerin çözümlemesi, Toy'un İstanbul'u ilahi bir düzenin yeryüzündeki estetik yansıması olarak konumlandırdığını ortaya koymaktadır. Paul Klee, Henri Matisse ve Devrim Erbil gibi isimlerle kurduğu teknik ve düşünsel diyalog aracılığıyla çağdaş Türk resminde geleneği yaşayan bir öz olarak sürdürdüğü ve modernizmin getirdiği kültürel yabancılaşmaya karşı sanatı bir hakikat arayışı olarak konumlandırdığı bu çalışmanın ulaştığı temel sonuçlar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the image of Istanbul in the works of Cemal Toy, one of the most distinctive figures in contemporary Turkish painting, through formal, symbolic, and iconological perspectives. The central argument is that the artist constructs Istanbul not as a physical space but as a spiritual domain where the principle of tawhid, collective memory, and civilizational consciousness converge. Panofsky's three-tiered method of analysis has been applied throughout, with interviews conducted with the artist forming the basis of the iconographic and iconological interpretations. In formal terms, Toy synthesizes the Miniature aesthetics with the visual language of modern Western art, adopting the flat and layered spatial conception of Islamic art in place of linear perspective. On the symbolic level, the square form in his compositions is understood to refer to the Kaaba and the principle of tawhid, while colors such as“Istanbul Red”and violet function as visual carriers of a civilizational memory rooted in Byzantine and Ottoman traditions. The analysis of selected works reveals that Toy positions Istanbul as the aesthetic reflection of a divine order on earth. Through his dialogue with figures such as Paul Klee, Henri Matisse, and Devrim Erbil, the artist is seen to sustain tradition as a living essence in contemporary Turkish painting, and his work as a whole is concluded to represent a pursuit of truth in response to the cultural alienation brought about by modernity.