Milletlerarası ticari tahkimde tahkim itirazı
Arbitration objection in international commercial arbitration
- Tez No: 1009214
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Tahkim anlaşmasının madalyonun iki yüzünü oluşturan etkilerinden ilki hakem veya hakem heyetine bir yargılama faaliyeti sonucunda uyuşmazlığı karara bağlama yetkisi vermesidir. İkincisi ise milli mahkemelerin tahkim konusu uyuşmazlığı çözme yetkisini bertaraf etmesidir. İrade serbestisi ilkesine dayanan ve devlet yargısına ikame bir yargılama olan tahkim, kaynağını tahkim anlaşmasından almaktadır. Her sözleşmede olduğu gibi tahkim sözleşmesinde de tarafların sözleşmeye aykırı hareket etme rizikosu bulunur. Tahkim anlaşmasında bu durum, taraflardan birinin tahkim konusu uyuşmazlık hakkında milli mahkemelerde dava açması halinde kendini göstermektedir. Tahkim anlaşmasının varlığına rağmen uyuşmazlık hakkında taraflardan birinin milli mahkemelerde dava açması halinde, uyuşmazlığın tahkim yoluyla çözümlenmesini arzu eden diğer tarafın bu yöndeki talebini tahkim ilk itirazı şeklinde ileri sürmesi gerekir. Tahkim itirazıyla birlikte her ne kadar milli mahkemede derdest bir dava bulunsa da tahkime başvuru mümkündür (HMK m. 413/ 2, Model Kanun m. 8/ 2). Bununla birlikte milli ve milletlerarası mevzuatta mahkemenin tahkim itirazı konusundaki kararının tahkim yargılamasını nasıl etkileyeceği konusunda açık bir düzenleme yer almamaktadır. Bu çalışma kapsamında hakemlere kendi yetkileri konusunda karar verme yetkisi (KompetenzKompetenz) veren hükümler karşısında, henüz ilk derece mahkemesinde tahkim itirazı aşamasında verilecek kararın tahkime etkisi, hakem kararının iptal veya tanıma- tenfiz davaları yoluyla denetimi sırasındaki etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arbitration agreements have two effects in resolving disputes. The first effect of the arbitration agreement is that it gives the arbitrator or arbitral tribunal the authority to decide the dispute as a result of a trial activity. The second is that it eliminates the authority of national courts to resolve disputes subject to arbitration. Arbitration, which is based on the principle of freedom of will and is a substitute for state jurisdiction, derives its origin from the arbitration agreement. As in every contract, in an arbitration agreement there is a risk that the parties will act contrary to the contract. In terms of an arbitration agreement, this situation manifests itself when one of the parties files a lawsuit in national courts regarding the dispute subject to arbitration. If one of the parties files a lawsuit in national courts regarding the dispute despite the existence of an arbitration agreement, the other party who wishes to resolve the dispute through arbitration must put forward its request in the form of a preliminary objection to arbitration. With the objection to arbitration, it is possible to apply for arbitration even if there is a pending case in the national court (CPL Art. 413/2, Model Law Art. 8/2). However, there is no clear regulation in national and international legislation on how the court's decision on arbitration objection will affect the arbitration proceedings. Within the scope of this study, it is tried to be considered the effect of the court's decision on arbitration objection on arbitration proceedings, annulment, recognition-enforcement case, and the principle of competence-competence.