Sembolik sağlamcılık ölçeği: Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Symbolic ableism scale: A Turkish validity and reliability study
  1. Tez No: 1009216
  2. Yazar: EMİNE ÇAPAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, engellilik bağlamında sembolik sağlamcılık tutumlarını ölçen“Sembolik Sağlamcılık Ölçeği”ni (SSÖ) Türkçeye uyarlamayı ve psikometrik özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, 18-57 yaş aralığındaki engelli olmayan 250 katılımcıyla yürütülmüştür. AFA ve DFA sonuçları ölçeğin orijinal dört faktörlü yapısını (Bireycilik, Süregelen Ayrımcılığın Tanınması, Empati ve Aşırı Talep) üç faktör altında toplayarak doğrulamıştır. Ölçüt geçerliği analizleri beklenen yönde anlamlı korelasyonlar ortaya koymuştur. Bulgular, SSÖ'nün Türk kültürel bağlamında geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to adapt the Symbolic Ableism Scale (SAS) into Turkish and examine its psychometric properties. The study was conducted with 250 non-disabled participants aged 18 to 57. EFA and CFA results confirmed that the four-factor structure of the scale was consolidated under three factors (Individualism, Recognition of Continuing Discrimination, Empathy and Excessive Demands). Criterion-related validity analyses revealed significant correlations in the expected directions. Findings indicate that the Turkish adaptation of the SAS is a valid and reliable measurement instrument within the Turkish cultural context.