Sosyobilimsel konuların ilkokul 3. sınıf fen bilimleri dersinde kullanımına yönelik bir öz inceleme araştırması
A self-study research on the use of socio scientific issues in 3rd grade elementary school science courses
- Tez No: 1009230
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyobilimsel konuların ilkokul 3. sınıf fen bilimleri dersine entegrasyon sürecini bir öğretmenin öz inceleme yaklaşımı çerçevesinde derinlemesine incelemektir. Çalışma, öğretmen-araştırmacının kendi sınıfında, bir devlet okulunda öğrenim gören 3. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, öğretmenin SBK planlama, uygulama ve değerlendirme süreçleri; öğrencilerin bu süreçlere katılımı, karşılaşılan güçlükler, geliştirilen stratejiler ve öğretmenin pedagojik dönüşümü ele alınmıştır. Veri toplama sürecinde öğretmen günlüğü, öğrenci görüşme formları, ders planları, danışman görüşleri ve öz değerlendirme raporları kullanılmıştır. Veriler tematik analiz tekniğiyle çözümlenmiş; güvenirliği artırmak için doğrudan alıntılarla desteklenmiş, danışman denetimi ve sürekli karşılaştırma yöntemiyle teyit edilmiştir. Araştırmada öğretmenin süreç boyunca kayda değer bir pedagojik dönüşüm yaşadığını ortaya koymuştur. Başlangıçta teorik bilgi eksiklikleri ve uygulamaya yönelik kaygılar dikkat çekerken deneyimsel öğrenme ve öz-yansıtma yoluyla bu eksikliklerin aşıldığı görülmüştür. Öğretmen, öğrenci merkezli yaklaşımları benimsemiş, tartışma temelli etkinliklere yönelmiş ve farklı bakış açılarını teşvik etmiştir. Öğrenciler SBK temelli derslerde aktif katılım göstermiş, farklı görüşleri tartışma, kanıtları değerlendirme ve gerekçeli fikir üretme becerilerini geliştirmiştir. Ayrıca bilimsel bilginin değişebilir, kanıta dayalı ve toplumsal bağlamla ilişkili olduğuna dair farkındalık kazanmış, empati ve çoklu bakış açısına saygı düzeyleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine in depth the integration process of socioscientific issues (SSI) into 3rd grade elementary science lessons within the framework of a teacher's self-study approach. The study was conducted by the teacherresearcher in his own classroom with 3rd grade students attending a public school. The research addressed the teacher's processes of planning, implementing, and evaluating SSI; students' participation in these processes, the challenges encountered, the strategies developed; and the teacher's pedagogical transformation. Data were collected through teacher journals, student interview forms, lesson plans, supervisor feedback, and selfreflection reports. The data were analyzed using thematic analysis, supported by direct quotations to enhance credibility, and verified through supervisor auditing and constant comparison. The study revealed that the teacher experienced a significant pedagogical transformation throughout the process. While initial phases were characterized by theoretical shortcomings and concerns about practice, these were overcome through experiential learning and reflective practice. The teacher adopted student-centered approaches, shifted towards discussion-based activities, and encouraged multiple perspectives. Students actively participated in SSI-based lessons, developed their abilities to discuss different viewpoints, evaluate evidence, and generate reasoned arguments. Furthermore, they gained awareness of the dynamic, evidence-based, and socially embedded nature of scientific knowledge, while their empathy and respect for diverse perspectives increased.