Algılanan güç mesafesinin iletişim becerileri üzerindeki etkisinde öz yeterliliğin aracılık rolü: Tıbbı satış mümessilleri örneği
The mediative role of self-efficacy perception in the effect of perceived power distance on communication skills: The case of medical sales representatives
- Tez No: 1009229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: İletişim, insanın varoluşundan beri her alanda etkisini sürdüren bir eylemdir. Sosyal hayata etki eden iletişim üzerinde etkili faktörler vardır. Toplumsal yapının kültürel anlamda bir göstergesi olan güç mesafesi algısı ve bireyin kendine olan inancının göstergesi olan öz yeterlilik inancı bu faktörlerdendir. Bu çalışmanın amacı iletişim becerileri üzerinde güç mesafesi algısının etkisi ve bu etkileşimde öz yeterlilik algısının aracılık rolünü tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniğinin kullanıldığı araştırmamızda 181 ilaç satış mümessilinin katılımıyla tam sayım yöntemiyle elde edilen veriler değerlendirmeye alınmıştır. Ön analizler sonucunda geçerli 179 veri ile araştırma modeli oluşturulmuş ve kurulan hipotezler Process Macro aracılığıyla test edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların verileri incelendiğinde güç mesafesi algısının öz yeterlilik inancı ve iletişim becerileri üzerinde pozitif etkisi olduğu görülmüştür. Bunun yanında öz yeterlilik algısının iletişim becerileri üzerinde pozitif etkisi olduğu ve iletişim becerileri ile güç mesafesi algısı arasında aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen bulgular kültürel yapı göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde otoriteye duyulan saygı ve uyma eğiliminin bir sonucu olarak güç mesafesi algısının öz yeterlilik inancını arttırdığı ve öz yeterlilik inancının artmasının ilaç satış mümessillerinin iletişim becerilerini arttırdığı söylenebilmektedir
Özet (Çeviri)
Objective: Communication is an action that has been effective in every field since the existence of man. There are effective factors on communication that affect social life. Power distance perception, which is a cultural indicator of social structure, and selfefficacy belief, which is an indicator of the individual's belief in himself, are among these factors. The aim of this study is to determine the effect of power distance perception on communication skills and the mediating role of self-efficacy perception in this interaction. Materials and Methods: Using the survey technique, a quantitative research approach, data was collected from 181 medical sales representatives in the pharmaceutical marketing sector via a full enumeration method. After initial analyses, the remaining 179 datasets were used to test the hypotheses derived from the research model via Process Macro. Findings: The findings indicate that power distance perception positively influences both communication skills and self-efficacy. Furthermore, it was determined that self-efficacy has a positive effect on communication skills and plays a mediating role in the relationship between power distance perception and communication skills. Results: When evaluated within cultural and sectoral contexts, the research findings suggest that a high perception of power distance increases individuals' selfefficacy levels due to their respect for authority and tendency to conform.