Kuşak farklılıkları çerçevesinde bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) algısı, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde beş yıldızlı oteller'de çalışanlar üzerine bir araştırma
The relationship between perceived information and communication technologies (ICT), burnout, and turnover intention within the framework of generational differences: A study on employees in five-star hotels in the Turkish Republic of Northern Cyprus
- Tez No: 1009231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bilgi ve İletişim Teknolojisi (BİT), Bilgi Teknolojisi ve İletişimi birleştiren bir unsurdur. Yıllar geçtikçe, literatürde Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) sayısız tanımı ortaya çıkmıştır. Temel düzeyde Kamei (2016), BİT'in iki teknolojinin bir karışımı olduğunu öne sürer; verilerin depolanması, alınması ve işlenmesine odaklanan Bilgi Teknolojisi (BT) ve farklı kişiler arasında mesaj veya veri iletimi ile ilgilenen İletişim Teknolojisi olarak nitelendirilmektedir. BİT'i işyerinde kullanmanın faydalarına bakacak olursak; farklı çalışanlar arasındaki iletişimi ve işbirliğini kolaylaştırır (Turner ve diğerleri, 2010), verilere bakılarak karar vermede kullanılması, iş ortamında BİT kullanımı, bilgi işleme ve alma gibi veri işlemlerini hızlandırmanın yanı sıra çalışma zamanı ve yerinde esnekliği teşvik ederek işyerinde üretkenliği de artırması (Lee, 2016), son olarak; bulut yazılım platformları gibi BİT teknolojilerinin de saniyede çok sayıda işlemi gerçekleştirebilmesi veya kısa sürede önemli miktarda veriyi işleyebilmesi ve böylece çözüm geliştirmek için gereken süreyi azaltması olarak sıralanabilmektedir(Villasenin, Gil-Docampo & Ortiz-Sanz, 2020). Bilgi iletişim teknolojileri çalışan ve işletmeler için önemli avantalar sağladığı gibi bazen olumsuz etkilere de neden olabilmektedir. Bu sorunlar; siber güvenlik sorunları, Donaldson, Siegel, Williams & Aslam, 2015), BİT teknolojilerine olan bağımlılığın artmasıyla, (Bañares & Altmann, 2018), teknik beceri eksikliği (Afolayan ve diğerleri, 2015), kişisel verilerin toplanması ve korunması (Sushil, 2013), ve son olarak değişim yönetiminin karmaşıklığı ve uygulanan yeni teknoloji sistemlerine geçiş(Mogogole & Jokonya, 2018) olarak sıralanabilmektedir. İşletmelerde bilgi iletişim teknolojilerinin verimli olarak çalışması iş yerinde çalışandan istenen taleplerin işveren tarafından yeterince kaynakla sağlanmasıyla mümkün olmaktadır. Diğer taraftan eğer çalışandan talep edilen işte yeterince araç, gereç ve bilgi sağlanmamışsa iş gören üzerinde ki iş yükü artacak ve bunun neticesinde tükenmişlik durumu ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla bu da çalışanın üzerinde performans düşürme, tatminsizlik, mutsuzluk ve sonuç olarak işten ayrılmaya niyet etmeye kadar uzanan bir süreç oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Information and Communication Technology (ICT) is an element that combines Information Technology and Communication. Over the years, numerous definitions of Information and Communication Technologies (ICT) have emerged in the literature. At a basic level, Kamei (2016) argues that ICT is a blend of two technologies; It is characterized as Information Technology (IT), which focuses on the storage, retrieval and processing of data, and Communication Technology, which deals with the transmission of messages or data between different people. If we look at the benefits of using ICT in the workplace; It facilitates communication and collaboration between different employees (Turner et al., 2010), its use in decision making by looking at data, the use of ICT in the work environment accelerates data operations such as information processing and retrieval, as well as increasing productivity in the workplace by encouraging flexibility in working time and place (Lee, 2016), finally; ICT technologies, such as cloud software platforms, can perform a large number of transactions per second or process a significant amount of data in a short time, thus reducing the time required to develop solutions (Villasenin, Gil-Docampo & Ortiz-Sanz, 2020). While information and communication technologies provide important advantages for employees and businesses, they can also sometimes cause negative effects. These problems; cyber security issues, Donaldson, Siegel, Williams & Aslam, 2015), with increasing dependence on ICT technologies (Bañares & Altmann, 2018), lack of technical skills (Afolayan et al., 2015), collection and protection of personal data (Sushil, 2013), and finally These can be listed as the complexity of change management and the transition to new technology systems applied (Mogogole & Jokonya, 2018). Efficient operation of information and communication technologies in businesses is possible if the demands made by the employee in the workplace are provided by the employer with sufficient resources. On the other hand, if sufficient tools, equipment and information are not provided for the job requested from the employee, the workload on the employee will increase and as a result, burnout will occur. Therefore, this can create a process that can lead to decreased performance, dissatisfaction, unhappiness and ultimately intention to leave the job for the employee.