Masal anlatımının görsel sanatlar becerilerinin gelişimine etkisi
The effect of storytelli̇ng on the development of vi̇sual arts ski̇lls
- Tez No: 1009242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Masal Anlatımının Görsel Sanatlar Becerilerinin Gelişimine Etkisi başlıklı araştırma ile resimli masal anlatımının ilköğretim üçüncü sınıf döneminde görsel sanatlar becerisi ve yaratıcılık düzeylerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilgili alanda literatür taraması yapılıp kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Araştırma modeli olarak, nicel araştırma yaklaşımlarından deneysel desen içerisinde yer alan tek grup ön test-son test modeli kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 2024-2025 eğitim yılında Ankara Çankaya Hüseyin Hüsnü Tekışık İlkokulu'nda 3. sınıfta öğrenim gören 120 öğrenci ile çalışılmıştır. Bu araştırmada öğrencilerin yaratıcılık düzeylerini ölçmek amacıyla Erol'un (2019)“Sanatta Yaratıcılık Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 120 öğrenci içinden tüm aşamalara katılmamış olan öğrenciler ve ölçek değerlendirme kriterlerine uygun olmayan öğrenciler araştırmanın dışında bırakılmış ve değerlendirme 30 öğrenci üzerinden yapılmıştır. Değerlendirmeye alınan 30 öğrencinin SAYAD kapsamında çizdiği 240 resim, ölçek kullanım kılavuzunda belirtildiği şekilde 3 alan uzmanı tarafından değerlendirilmiştir. Uygulamada kullanılan resimli masallar alan uzmanlarıyla birlikte belirlenmiştir. Bu kapsamda Gabriele Clima'dan Unutkan Mumi, Leo Lionni'den Pezzettino ve Frederick adlı masalları seçilmiştir. Masalların seçiminde içeriklerin çocuklar için uygunluğu, görsel zenginlikleri ve hikaye akışı göz önünde bulundurulmuştur. Araştırma bulguları, masal anlatımı uygulamasının öğrencilerin genel yaratıcılık düzeylerini anlamlı biçimde artırdığını, sanatta yaratıcılık ve yaratıcılığın alt boyutları olan akıcılık, esneklik ve özgünlük düzeylerinde ise belirgin bir gelişme eğilimi yarattığını göstermiştir. Masal anlatımı öncesi ve sonrası yapılan ölçümler arasında anlamlı farklar bulunmuş; özellikle genel yaratıcılık puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış saptanmıştır. Cinsiyete göre yapılan değerlendirmelerde ise anlamlı bir farklılık gözlemlenmemiştir. Bu sonuçlar, masal anlatımının öğrencilerin sanatsal üretim süreçlerinde yaratıcılığı teşvik eden, hayal gücünü harekete geçiren ve ifade becerilerini güçlendiren etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca masal içeriklerinin çocukların gelişim düzeyine uygun biçimde seçilmesi ve etkinliklerin planlı olarak yürütülmesi, elde edilen sonuçların güvenilirliğini artırmıştır. Araştırma genelinde ulaşılan bulgular, masal anlatımının görsel sanatlar eğitiminde yaratıcı düşünme, estetik duyarlık ve problem çözme becerilerini destekleyici güçlü bir araç olduğunu ortaya koymakta; disiplinlerarası yaklaşımın eğitimdeki önemini vurgulamaktadır. Bu doğrultuda öğretmenlerin sınıf içi uygulamalarda masal temelli etkinliklere daha fazla yer vermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study titled“The Effect of Storytelling on the Development of Visual Arts Skills”aimed to examine the impact of illustrated storytelling on the visual arts skills and creativity levels of third-grade primary school students. In line with this purpose, a comprehensive literature review was conducted to establish the conceptual framework of the research. The study adopted a quantitative research approach and was designed according to a single-group pretest–posttest experimental model. The research was carried out with 120 third-grade students enrolled at Hüseyin Hüsnü Tekışık Primary School in Çankaya, Ankara, during the 2024–2025 academic year. To measure the students' levels of creativity, Erol's (2019) Creativity in Art Scale (Sanatta Yaratıcılık Ölçeği) was employed. Of the 120 students initially included, those who did not complete all stages of the process or whose work did not meet the evaluation criteria were excluded, resulting in a final sample of 30 students. A total of 240 drawings produced by these 30 participants were evaluated by three field experts in accordance with the assessment guidelines of the scale. The fairy tales used in the implementation were selected collaboratively with experts. Within this scope, Unutkan Mumi by Gabriele Clima and Pezzettino and Frederick by Leo Lionni were chosen, considering their narrative structure, visual richness, and suitability for children. The findings of the study revealed that the storytelling activity significantly increased students' overall creativity levels, while also fostering noticeable improvement trends in subdimensions of creativity such as fluency, flexibility, and originality. Statistically significant differences were found between pretest and posttest results, particularly in overall creativity scores, whereas no significant difference was observed based on gender. These results demonstrate that storytelling serves as an effective pedagogical method that encourages creativity, stimulates imagination, and strengthens expressive abilities in students' artistic production processes. Furthermore, the careful selection of age-appropriate stories and the systematic organization of activities were key factors contributing to the reliability of the results. Overall, the research emphasizes that storytelling is a powerful tool for fostering creative thinking, aesthetic sensitivity, and problem-solving skills within visual arts education. The findings underscore the importance of interdisciplinary approaches in education and suggest that teachers should incorporate story-based activities more frequently into classroom practices to enhance students' creative and artistic development.