Disiplinler arası etkinliklerin problem çözme becerisine etkisi
The effect of interdisciplinary activities on problem solving skills
  1. Tez No: 1009254
  2. Yazar: SİMUZAR YUSUFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ZEKERYA BATUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, disiplinler arası yaklaşımla hazırlanan etkinliklerin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Elde edilen bulgular bütüncül olarak değerlendirildiğinde, öğrencilerin disiplinler arası problem çözme sürecinde özellikle problemin fark edilmesi, tanımlanması ve çözüm alternatifleri geliştirilmesi gibi erken aşamalarda daha yüksek performans sergiledikleri görülmektedir. Bu durum, öğrencilerin problem durumunu kavrama ve farklı çözüm yolları üretme konusunda yeterli bilişsel altyapıya sahip olduklarını göstermektedir. Buna karşılık, düzeltme, değerlendirme, derinleşme ve özgün çözüm üretme gibi üst düzey bilişsel ve üstbilişsel süreçlerde performansın görece düşük olması, öğrencilerin çözüm süreçlerini izleme, yeniden yapılandırma ve eleştirel değerlendirme becerilerinin geliştirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Nitel bulgular incelendiğinde, öğrencilerin sözlü ifade ve uygulamaya dayalı öğrenme süreçlerinde daha aktif ve başarılı oldukları; buna karşın yazılı ifade, gerekçelendirme ve düşüncelerini yapılandırma gerektiren durumlarda zorlandıkları belirlenmiştir. Disiplinler arası etkinliklerin öğrencilerin farklı disiplinler arasında bağlantı kurmalarını kolaylaştırdığı, gerçek yaşam problemlerine yönelik farkındalıklarını artırdığı ve öğrenmeye yönelik motivasyonlarını desteklediği görülmüştür. Veli ve öğretmen görüşleri, uygulamaların öğrenciler üzerinde bilişsel, duyuşsal ve sosyal açıdan çok boyutlu etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Uygulama öncesinde öğrencilerin problem çözmeyi daha çok tek disiplin çerçevesinde ve yönlendirmeye bağlı olarak algıladıkları; uygulama sonrasında ise dersler arası ilişki kurma, neden–sonuç ilişkisi geliştirme ve öğrendiklerini günlük yaşama aktarma becerilerinde belirgin gelişmeler gösterdikleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte, öğrencilerin test odaklı öğrenme alışkanlıklarının etkisiyle açık uçlu ve üst düzey düşünme gerektiren görevlerde zorlanmaya devam ettikleri görülmektedir. Sonuç olarak, disiplinler arası etkinliklerle desteklenen problem çözme modelinin etkili olduğu; ancak özellikle üst düzey bilişsel ve üstbilişsel becerilerin geliştirilmesi için daha uzun süreli, yapılandırılmış ve süreç odaklı uygulamalarla desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of interdisciplinary activities on the problem-solving skills of fourth-grade primary school students. A mixed-method research design was employed. The findings, when evaluated holistically, indicate that students demonstrated higher performance in the early stages of the interdisciplinary problem-solving process, particularly in identifying, defining, and generating alternative solutions to problems. This suggests that students possess a sufficient cognitive foundation for understanding problem situations and producing multiple solution pathways. However, relatively lower performance was observed in higher-order cognitive and metacognitive processes such as evaluation, revision, elaboration, and generating original solutions. This finding highlights the need to systematically support students not only in reaching solutions but also in managing, monitoring, and restructuring the problem-solving process. Qualitative findings revealed that students were more active and successful in verbal expression and hands-on learning processes, whereas they experienced difficulties in tasks requiring written expression, justification, and structured thinking. Interdisciplinary activities facilitated students' ability to establish connections across different subject areas, increased their awareness of real-life problems, and enhanced their motivation toward learning. Parent and teacher perspectives further supported these findings, indicating that the interventions had multidimensional impacts on students' cognitive, affective, and social development. While students initially perceived problem solving as a discipline-specific and teacher-guided process, they later demonstrated improved abilities in making interdisciplinary connections, establishing cause–effect relationships, and transferring their learning to real-life contexts. Nevertheless, students continued to experience difficulties in open-ended and higher-order thinking tasks, largely due to their prior exposure to test-oriented learning environments. In conclusion, the interdisciplinary problem-solving model was found to be effective; however, it should be supported with longer-term, structured, and process-oriented implementations to enhance higher-order cognitive and metacognitive skills.