Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının ortaya çıkardığı hukuki sorunların değerlendirilmesi: Türkiye ve seçilmiş ülke örnekleri
An evaluation of legal issues arising from virtual reality and augmented reality applications: Turkey and selected country examples
  1. Tez No: 1009270
  2. Yazar: FATMA BETÜL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ÖNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Kamu Yönetimi, Law, Political Science, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma ile sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin, gelişen ve ilerleyen uygulamaları bağlamında ortaya çıkan veya çıkabilecek olan sorunların belirlenmesi ve bu sorunların hukuki çerçevede değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu uygulamaların günümüzde etkinliğini artırması ile hukuki sorunları da beraberinde getirmesi neticesinde Türkiye, Avrupa Birliği, ABD, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkeler ve topluluklar çeşitli politikalar ve kanunlar geliştirerek bu sorunlara çözüm aramaktadırlar. Bu çalışma kapsamında Türkiye ve örnek ülkeler karşılaştırmalı şekilde incelenerek, sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini bu ülkelerin nasıl değerlendirdikleri ve bu uygulamaların nasıl sorunlara yol açtıkları belirlenmiştir. Ayrıca kişisel verilerin korunması, fikri mülkiyet hakları, sözleşme hukuku, elektronik sözleşmeler vb. dijital ortamda karşımıza çıkabilecek başlıklar kanunlar ve sözleşmeler kapsamında değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda ise Türkiye ve örnek ülkelerin sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik uygulamalarında gelecekte veya günümüzde oluşan sorunlara hukuki bağlamda, öncelikli olarak nasıl ve ne şekilde çözüm bulmaları gerektiği bu çalışma sonucunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify problems that have arisen or may arise within the context of the evolving and advancing applications of virtual reality and augmented reality technologies, and to evaluate these problems within a legal framework. As the effectiveness of these applications increases today, bringing with it legal problems, countries and communities such as Turkey, the European Union, the USA, China, Japan, and South Korea are seeking solutions to these problems by developing various policies and laws. Within the scope of this study, Turkey and selected countries were examined comparatively to determine how these countries evaluate virtual reality and augmented reality technologies and how these applications lead to problems. Additionally, topics that may arise in the digital environment, such as the protection of personal data, intellectual property rights, contract law, electronic contracts, etc., have been evaluated within the scope of laws and contracts. As a result of the research, this study evaluated how and in what legal context Turkey and the sample countries should primarily find solutions to problems that may arise in the future or are currently occurring in virtual reality and augmented reality applications.