Tekstil boyahanelerinde risk değerlendirmesi yöntemlerinin karşılaştırılması: Denizli'de bir uygulama
Evaluation of risk assessment methodologies in textile dyeing facilities: An application in Denizli
  1. Tez No: 1009274
  2. Yazar: GÜLNİHAL ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAKİ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Textile and Textile Engineering, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği (disiplinlerarası) Bilim Dalı
Özet
Tekstil boyahaneleri; yoğun kimyasal kullanımı, yüksek sıcaklık ve basınç altında çalışan makineler ile hareketli mekanik aksamlar nedeniyle iş sağlığı ve güvenliği açısından önemli riskler barındırmaktadır. Bu çalışmada, tekstil boyahanelerinde karşılaşılan tehlikelerin belirlenmesi, risklerin analiz edilmesi ve farklı risk değerlendirme yöntemlerinin sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında bir tekstil boyahanesinde 17 farklı birim/makine incelenmiş ve toplam 159 adet tehlike kaynağı belirlenmiştir. Tanımlanan tehlikeler; elektriksel, kimyasal, mekanik, ısı kaynaklı ve ergonomik riskler başlıkları altında değerlendirilmiştir. Risk analizleri L Tipi (5×5) Matris, Fine–Kinney ve Hata Türleri ve Etkileri Analizi (FMEA) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Üç farklı risk yönteminden elde edilen bulgular, tekstil boyahanelerinde özellikle kimyasal maruziyetler, elektriksel tehlikeler ve mekanik risklerin öncelikli olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, tekstil boyahanelerinde risklerin etkin şekilde yönetilebilmesi için farklı risk değerlendirme yöntemlerinin birlikte kullanılmasının daha kapsamlı ve güvenilir sonuçlar sağlayacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Textile dyeing plants involve significant occupational health and safety risks due to the intensive use of chemicals, machines operating under high temperature and pressure, and moving mechanical components. This study aims to identify the hazards encountered in textile dyeing plants, analyze the associated risks, and compare the results obtained from different risk assessment methods. Within the scope of the study, 17 different units/machines in a textile dyeing plant were examined, and a total of 159 hazard sources were identified. The defined hazards were evaluated under the categories of electrical, chemical, mechanical, thermal, and ergonomic risks. Risk analyses were carried out using the L-Type (5×5) Matrix, Fine–Kinney, and Failure Modes and Effects Analysis (FMEA) methods. The findings obtained from the three different risk assessment methods indicate that chemical exposures, electrical hazards, and mechanical risks are particularly critical in textile dyeing plants. In conclusion, it was determined that the combined use of different risk assessment methods provides more comprehensive and reliable results for the effective management of risks in textile dyehouse.