Katı atık yönetiminde geri kazanımın yeri ve Antalya'da uygulanabilirliği
Importance of recovery in solid waste management systems and feasibility of recovery in Antalya municipal solid waste system
  1. Tez No: 100928
  2. Yazar: R. ATINÇ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
KATI ATIK YÖNETİMİNDE GERİ KAZANIMIN YERİ VE ANTALYA'DA UYGULANABİLİRLİĞİ ÖZET Bu çalışmada katı atıkların bertaraf metotlarından geri kazanım incelenmiştir. Hızla artan nüfus, gelişen teknoloji ve gittikçe vahşileşen üretim - tüketim döngüsü dünyanın sınırlı kaynaklarını tüketmektedir. Bu sınırlı kaynaklan daha verimli kullanmak geleceğimiz açısından hayati önem taşımaktadır. Çevre bilincinin çıkış noktası olan bu düşünce sisteminin katı atık yönetiminde karşılığı geri kazammdır. Esas itibariyle Geri kazanım bir üst başlıktır. Geri kazanım ifadesinden atıkların bir şekilde sisteme döndürülmesi ve ekonomiye kazandırılması anlaşıldığı için, diğer katı atık bertaraf metotlarından kompost, piroliz ve hatta yakma dahi enerji kazandırması açısından bir geri kazanım prosesidir. Katı atık yönetiminde metotlardan birinin diğerlerine tercih edilmesi yanlış bir düşüncedir. Katı atık yönetimi bir sistem olarak ele alınmalı, mevcut şartlar gözönünde tutularak en uygun kombinasyon seçilmelidir. En ilkel metot olan vahşi depolamada dahi gayet basit de olsa geri kazanım uygulanmaktadır. Ülkemizde yıllardır uygulanan ve uygulanmaya devam edilen vahşi depolamada; döküm sahalarındaki ayırıcı ve sokaklardaki gezici-toplayıcı kişiler tarafından gerçekleştirilen ayırma ve toplama işlemleri de yine ekonomik açıdan bir geri kazammdır. Bu kazanımı belli bir disiplin içinde diğer metotlarla yürütmenin önemi açıktır. Geri kazanım konusunda dünyada geliştirilmiş çok çeşitli uygulamalar vardır. Teknolojik olarak geliştirilen ayırma ve işleme ekipmanlarının yanında çok basit metotlarla geri dönüşüm uygulanabilmektedir. İnsan merkezli bir işlem olduğundan esas yatırımın insana yapılması gerekmektedir. Ücretsiz dağıtılacak geri kazanım torbalanyla insanların evlerinde yapacakları çok basit ayırma işlemi ile büyük ekonomik kazanç sağlanabilir. Bunu gerçekleştirmek için ciddi eğitim çalışmaları yapılmalıdır. Başta okul çağında çocuklar olmak üzere geri kazanımın yaygınlaşması için toplumun her kesimine ulaşılmalı, çeşitli kampanyalar ve pilot çalışmalar düzenlenerek halkın katılımı sağlanmalıdır. Bu katılımın gönüllü olduğu kadar bir yükümlülük olması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gereklidir. İyi bir projelendirmeyle geliştirilecek katı atık yönetim sistemiyle katı atık bertarafı belediyeler için bir mali yük olmaktan çıkarılabilir. Antalya özelinde yapılan çalışmalar sonucunda geri kazanımın mutlaka uygulanması gerekliliği görülmüştür. Özellikle yaz aylarında birkaç katma çıkan nüfusu ile yüksekkatı atık potansiyeline sahip olan Antalya'da sıcak iklimin etkisiyle çok yüksek miktarda üretilen ambalaj atıklarının geri kazanım sistemi içinde değerlendirilmesinin büyük ekonomik kazanç sağlayacağı açıktır. Geri kazanım merkezli bir katı atık sisteminde düşünülebilecek olan kompost üretimi de bölgede üretilecek kompostun kullanılabileceği yeşil alanların bol olmasından dolayı faydalı olacaktır. Bu yeşil alanlardan sağlanacak organik atıklar yine kompost üretiminde kullanılarak, verimli bir geri kazanım döngüsü sağlanacaktır. Geri kazanım ve kompost üretimi sayesinde düzenli depolama sahasının yükü de azaltılarak faydalı ömrü artırılabilecektir. Antalya'da bir katı atık yönetim sistemi düşünürken, bunu sadece şehir merkeziyle sınırlamamak da gereklidir. Antalya kıyı bölgesi, sahil boyunca devam eden turizm amaçlı çok sayıda yerleşim merkezine sahiptir. Bunların arasında oluşturulacak bir işletim sistemiyle merkezi noktalarda kurulacak tesislerle yatırım maliyetleri azaltılabilecek, daha etkin ve verimli bir katı atık yönetimi sağlanabilecektir. Transfer istasyonları kurularak küçük merkezlerden ana merkezlere aktarma yapılarak birim maliyetlerden büyük kazanç sağlanabilecektir. xı
Özet (Çeviri)
IMPORTANCE OF RECOVERY IN SOLID WASTE MANAGEMENT SYSTEMS FEASIBILTY OF RECOVERY IN ANTALYA MUNICIPAL SOLID WASTE SYSTEM SUMMARY The recovery from the disposal of solid wastes has been analized in this study. The rapidly growing population, improving technology and the uncontralable increase in the production of consumer goods - the never ending consuming change is disposing the world's limited resources.the proper use of these limited resources plays a vital role in the outlook of our future. The evolution of environmental knowledge is the recovery from solid wastes methods. In reality recovery is the main title. The meaning of recovery is in one way or another is the conversion of solid wastes and its positive use in economy is the reason why other methods of disposal of solid wastes, such as composting, pirolysis and even combustion is a process of recovery in creating energy. In the methods of solid wastes choosing one method over another is wrong way of thinking. Disposal of solid wastes should be considered as a system and the correct formula should be chosen according to the conditions in hand. Even in the most pirimitive method which is landfills recovery is inforce. In our country landfills is the method that has been used and is still being used today. The sorting being performed in the landfill and even that performed by garbagemen is a way of recovery economically. The need to make use of this recovery in coordination with other methods is obvious. There are many processes of recovery in the world. The development of technological sorting and processing methods along with the very simple methods of recovery can be achieved. With man power being the main body of this process, we must mainly invest in man. Supplying free recycling bags can become profit to the economy just by the simple sorting of solid wastes by people in their homes. Starting with educating school children and reaching people in all walks of life, compaigns and strategic planning the envolvement of citizens should be gained in the recovery of solid wastes. Not only should this involvement be voluntarily but also laws should be passed for this purpose. In Antalya research has proven recovery must definitely be enforced. Especially in the summer months with the increase of the population, Antalya is a big potential for solid wastes. With the warm climate its obvious the recycling of the wastes from packaging materials will be an economical gain. With recovery being the main XIIpurpose of solid wastes disposal system. The production of composting being considered, the use of the produced composting will be of good use considering all of the green pastures the composting can be used in will be a profitable recovery. The production of composting will also reduce the job of landfills prelonging its use. When considering a solid waste disposals method for Antalya you should not only consider the city centrum. Antalya has a long coastal line which is populated by a large residential area for tourism with creating a solid waste disposal center amongst these residential areas the cost of solid waste disposal centers located in main parts of the city will be reduced, a more productive anda profitable recovery can be achieved. With transfer stations being built the transfer between small stations to the main stations will be very profitable per item / station. xm