İdare hukuku açısından kamu sağlığının korunması
The protection of public health from the perspective of administrative law
- Tez No: 1009281
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR AKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Kamu sağlığını, kamu düzeninin bir unsuru olarak ele alan ve yalnızca kolluk faaliyetleriyle korunabileceğini kabul eden Türk idare hukuku doktrinindeki klasik yaklaşım günümüzde yetersiz kalmıştır. Kamu sağlığı, kamu düzeninin bir unsuru olmanın ötesine geçmiş,“sağlık kamu düzeni”olarak başlı başına bir düzeni ifade eder hale gelmiştir. Bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan yaygın hastalıklar nedeniyle her daim tehdit altında olan sağlık kamu düzeninin etkin şekilde korunması için idarenin proaktif politikalar doğrultusunda kapsamlı koruyucu idari faaliyetler yürütmesi gerekmektedir. Bu kapsamda kamu sağlığının korunmasında sağlık kolluğu faaliyetleri önemini korumakla birlikte bu faaliyetler, koruyucu sağlık hizmetleri ve yönlendirici faaliyetlerle tamamlanmalıdır. Kamu sağlığının korunması, modern yaklaşım çerçevesinde geniş bir bakış açısıyla ele alınmalıdır. Çalışmamızda kamu sağlığının korunmasının idarenin asli görevlerinden biri olduğu vurgulanmış, kamu sağlığının etkin korunması için modern yaklaşımın benimsenerek koruyucu idari faaliyetlerin bu doğrultuda belirlenmesi, kamu sağlığı mevzuatının günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde güncellenmesi ve idari teşkilatta birtakım değişikliklere gidilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Nihayetinde ülkemizdeki kamu sağlığını koruyucu idari faaliyetler bütüncül ve detaylı şekilde incelenmiş, uygulamadaki hukuki sorunlar tespit edilip bu sorunlara çeşitli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkish administrative law doctrine, the classical approach—which reduces public health to a mere element of public order maintained solely via administrative police measures—is no longer sufficient. Public health has transcended this traditional role, evolving into a distinct order of its own:“health public order (l'ordre public sanitaire)”. Given the constant threats posed by widespread communicable and non-communicable diseases, safeguarding this order requires more than administrative police measures; it demands that the administration pursue comprehensive preventive administrative activities driven by proactive policies. While administrative police measures remain critical, they must be supplemented by preventive health services and modern regulatory instruments such as incentives, disincentives, and nudging. This study argues that protecting public health is a primary administrative duty. Accordingly, we propose adopting a modern perspective that aligns protective administrative activities with current needs, updating public health legislation to meet contemporary requirements, and implementing structural reforms within the administrative organization. Ultimately, the study provides a holistic examination of the administrative activities protecting public health in our country, identifies legal impediments in practice, and offers various solutions.