Etkin yara iyileşmesi için nar eksozomu yüklü pektin hidrojel filmlerin geliştirilmesi
Development of pomegranate - derived exosome-loadedpectin hydrogel films for effective wound healing
- Tez No: 1009292
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Bu tez kapsamında, etkin bir yara örtüsü geliştirmek amacıyla, nar meyvesinden elde edilen eksozomlar, literatürde ilk kez pektin hidrojel filmlerine yüklenmiştir. Öncelikle, nar eksozomları (N-Ekzo) çapraz akışlı filtrasyon yöntemiyle izole edilmiştir ve nanoparçacık izleme analizi (NTA), zeta potansiyeli, alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FESEM), hücre canlılığı ve çizik analizleriyle karakterize edilmiştir. Sonrasında, eksozom yüklü hidrojel filmler oluşturmak amacıyla, belirlenen dozlarda N-Ekzo ile karıştırılan pektin çözeltisi, CaCl₂ ile çapraz bağlanmıştır. Hidrojel filmler; eksozom içermeyen H/Kontrol, 10 µg eksozom içeren H/N-Ekzo 10 ve 25 µg eksozom içeren H/N-Ekzo 25 olarak adlandırılmıştır. Hidrojel filmler; FESEM, FTIR, şişme, temas açısı, bozunma, kümülatif salım, mekanik, hücre canlılığı ve çizik analizleriyle karakterize edilmiştir. FESEM görüntüleri ile ortalama 129,5 ± 24,9 nm boyutlarındaki partiküller, N-Ekzo'nun varlığı doğrulanmıştır. FTIR analizleri H/N-Ekzo filmlerinin başarılı şekilde sentezlendiğini göstermiştir. Şişme çalışmaları sonucunda H/Kontrol 6,0 ± 0,03, H/N-Ekzo 10 5,8 ± 0,03 ve H/N-Ekzo 25 4,8 ± 0,02'lik şişme göstermiştir. Temas açısı analizinde H/Kontrol grubu, 43,37 ± 2,58° ile en hidrofilik grup olmuştur. 28. gün sonunda H/Kontrol %32, H/N-Ekzo 10 %33 ve H/N-Ekzo 25 %34,3'lük bozunma sergilemiştir. Kümülatif eksozom salım analizi sonucunda H/N-Ekzo 10 ve H/N-Ekzo 25 grupları için salım oranları sırasıyla %31 ± %1,20 ve %33 ± %1,70'e ulaşmıştır. Mekanik testler sonucunda H/Kontrol, H/N-Ekzo 10 ve H/N-Ekzo 25 grupları sırasıyla 42,5 MPa, 36,5 MPa ve 37,5 MPa gerilme dayanımı sergilemiştir. İn-vitro çizik analizi sonucunda, H/NEkzo 10 ve H/N-Ekzo 25 grupları için yara kapanma oranları sırasıyla %86,91 ± 0,03 ve %96,53 ± 0,08'e ulaşmıştır. Sonuçların birlikte değerlendirilmesiyle, NEkzo yüklü hidrojel filmlerin, biyouyumlu, fonksiyonel ve yara iyileşmesini destekleme kapasitesi yüksek bir yara örtüsü adayı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pomegranate exosomes were loaded onto pectin hydrogel films for the first time in the literature to develop an effective wound dressing. First, pomegranate exosomes (N-Exo) were isolated by cross-flow filtration and characterized by nanoparticle tracking analysis (NTA), zeta potential, field emission scanning electron microscopy (FESEM), cell viability, and scratch analysis. Subsequently, to create exosome-loaded hydrogel films, a pectin solution mixed with N-Exo at determined doses was cross-linked with CaCl₂. The hydrogel films were named H/Control (exosome-free), H/N-Exo 10 (containing 10 µg exosomes), and H/N-Exo 25 (containing 25 µg exosomes). The hydrogel films were characterized by FESEM, FTIR, swelling, contact angle, degradation, cumulative release, mechanical properties, cell viability, and scratch analysis. FESEM images confirmed the presence of N-Exo particles with an average size of 129.5 ± 24.9 nm. FTIR analyses showed that H/N-Exo films were successfully synthesized. Swelling studies showed swelling of 6.0 ± 0.03 for H/Control, 5.8 ± 0.03 for H/N-Exo 10, and 4.8 ± 0.02 for H/N-Exo 25. In contact angle analysis, the H/Control group was the most hydrophilic group with an angle of 43.37 ± 2.58°. After 28 days, H/Control showed 32% degradation, H/N-Exo 10 33%, and H/N-Exo 25 34.3%. Cumulative exosome release analysis showed release rates of 31% ± 1.20% and 33% ± 1.70% for the H/N-Exo 10 and H/N-Exo 25 groups, respectively. Mechanical tests revealed tensile strengths of 42.5 MPa, 36.5 MPa, and 37.5 MPa for the H/Control, H/N-Exo 10, and H/N-Exo 25 groups, respectively. In vitro scratch analysis showed wound closure rates of 86.91% ± 0.03% and 96.53% ± 0.08% for the H/N-Exo 10 and H/N-Exo 25 groups, respectively. Based on these combined results, it was concluded that N-Exo loaded hydrogel films are a biocompatible, functional, and wound-healing-promoting wound dressing candidate.