Altın ve gümüş nanopartiküllerin insan gingival fibroblast hücrelerine sitotoksik etkisinin invitro olarak değerlendirilmesi
The evaluation of the cytotoxic effect of gold and silver nanoparticules on human gingival fibroblast cell in vitro
- Tez No: 681994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE GÖKTÜRK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Biyosentez ile elde edilen metalik nanopartiküller; mantar, virüs, bakteri, bitki gibi canlı organizmaların kullanılarak metal tuzlarının indirgenmesi sonucu elde edilir. Gümüş ve altın nanopartiküllerin antimikrobiyal, antienflamatuar, yanık yara iyileşmesini hızlandırmak gibi etkileri olduğu bilinmektedir. Bu özelliklerinden dolayı altın ve gümüş nanopartiküllerin periodontal tedavilerde de güvenle kullanılabilirliğini değerlendirmek için 48 saatlik sitotoksite, proliferasyon ve migrasyon gibi hücresel etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Nar kabuğu ekstraktı kullanılarak biyosentez ile altın ve gümüş nanopartiküller elde edildi. Sentezlenen nanopartiküllerin ultraviyole-görünür bölge spektroskopisi (UV-Vis) analizi, fourier dönüşümlü infrared spektroskopisi (FTIR) analizi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri yapıldı. Altın ve gümüş nanopartiküller en yüksek konsantrasyonları sırasıyla 5,23 µg/ml ve 13,06 µg/ml olmak üzere yedi farklı dilüsyonda insan gingival fibroblast hücrelerine eklenerek sitotoksisite deneyleri yapıldı. Ayrıca en düşük iki konsantrasyondaki altın ve gümüş nanopartiküllerin İGF hücreleri üzerinde oluşturulan yara modeline etkisi değerlendirildi. Nar kabuğu ekstraktından elde edilen altın nanopartiküller SEM sonuçlarına göre ~ 25 nm, gümüş nanopartiküller ise~ 60 nm olduğu görülmüştür. Altın nanopartiküller 24 ve 48 saatlik kullanılan tüm konsantrasyonlarda İGF hücrelerine karşı %95 ve üzeri canlılık oranları elde edilmiştir. Gümüş nanopartiküllerde ise 24 ve 48 saatlik kullanılan tüm konsantrasyonlarda İGF hücrelerine karşı %80 ve üzeri canlılık oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Biosynthesis nanomaterials were obtained by reducing metalic salts using living organisms such as fungi, virus, bacteria, plants. Silver and gold nanoparticles were known with their antimicrobial, anti-inflammatory characteristics, and accelerating burn wound healing. The aim of this study, compare the cellular effects such as 48-hour cytotoxicity, proliferation and migration in order to evaluate its safe use in surgical and non-surgical periodontal treatments. Gold and silver nanoparticles were obtained by biosynthesis using pomegranate peel extract. Ultraviolet-visible spectroscopy (UV-Vis) analysis, Fourier conversion infrared spectroscopy (FTIR) analysis, scanning electron microscopy (SEM) analyzes of the synthesized nanoparticles were accomplihed. Cytotoxicity experiments were performed by adding gold and silver nanoparticles to human gingival fibroblast (IGF) cells at seven different dilutions, with the highest concentrations of 5.23 µg / ml and 13.06 µg / ml, respectively. In addition, the effect of gold and silver nanoparticles at the lowest two concentrations on the wound model created on IGF cells was evaluated. According to SEM results, gold nanoparticles synthesized from pomegranate peel extract are about 25 nm, silver nanoparticles are about 60 nm. Gold nanoparticles yielded 95% and above viability against IGF cells at all concentrations used for 24 and 48 hours. In silver nanoparticles, 80% and above viability was obtained against IGF cells at all concentrations used for 24 and 48 hours.