Dialogic teaching competence in English language teacher education
İngilizce öğretmeni eğitiminde diyalojik öğretim yeterliği
- Tez No: 1009291
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İkinci Dil Öğretmen Eğitimi (SLTE) ve Hizmet Öncesi Öğretmen Eğitimi (PTE) bağlamında, Diyalojik Öğretim Yeterliği (DTC) olarak adlandırılan yeni bir kavramsal yapıyı önermekte ve kavramsallaştırmaktadır. Sosyokültürel ve durumsal öğrenme kuramlarına dayanan bu nitel durum çalışması, Türkiye'deki hizmet öncesi İngilizce öğretmeni adayları ile öğretmen eğiticilerinin diyalojik öğretimi nasıl anladıklarını ve uygulamada nasıl hayata geçirdiklerini incelemektedir. Veriler, derinlemesine görüşmeler ve kapsamlı belge analizi yoluyla toplanmıştır. Bu analiz, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Millî Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) merkezi çerçevelerinin yanı sıra üç devlet üniversitesinin ders izlencelerini kapsamaktadır. Bulgular, diyalojik öğretim ile genel iletişimsel yaklaşımlar arasında yaygın bir kavramsal belirsizlik bulunduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışma, DTC'nin sabit bir yöntemsel araç olarak görülmemesi gerektiğini; aksine, kurumsal koşullar ve müfredattaki konumlandırmadan önemli ölçüde etkilenen durumsal, gelişimsel ve ilişkisel bir kavramsal yapı olarak ortaya çıktığını vurgulamaktadır. İkinci dil öğretmen eğitimi alan yazınında bu özgül yeterliğe ilişkin önemli bir boşluğu ele alan bu araştırma, diyalojik ilkelerin öğretmen eğitimine entegrasyonu için kavramsal ve pedagojik bir çerçeve olarak Diyalojik Öğretim Entegrasyon Modeli'ni (DTIM)önermektedir. DTIM'in sistematik biçimde uygulanmasını savunan bu çalışma, öğretmen eğitimi programlarının DTC'yi açık biçimde geliştirmesi gerekliliğini vurgulamakta; böylece daha duyarlı, yansıtıcı ve bağlama duyarlı dil öğretimi uygulamalarının geliştirilmesini teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study proposes and conceptualizes a novel construct, Dialogic Teaching Competence (DTC), within the context of Second Language Teacher Education (SLTE) and Pre-service Teacher Education (PTE). Grounded in sociocultural and situated learning theories, this qualitative case study explores how dialogic teaching is understood and enacted by pre-service English language teachers and teacher educators in Türkiye. Data were collected through in-depth interviews and comprehensive document analysis, encompassing the centralized frameworks of the Council of Higher Education (COHE) and the Ministry of National Education (MONE), alongside course syllabi from three public universities. The findings reveal a pervasive conceptual ambiguity between dialogic teaching and general communicative approaches. Furthermore, the study highlights that DTC shouldn't be viewed as a fixed methodological tool; rather it emerges as a situated, developmental, and relational construct significantly influenced by institutional conditions and curricular positioning. Addressing a notable gap in SLTE literature regarding this specific competence, this research proposes the Dialogic Teaching Integration Model (DTIM) as a conceptual and pedagogical framework for integrating dialogic principles into teacher education. By advocating for the systematic implementation of DTIM, this study underscores the necessity for teacher education programs to explicitly cultivate DTC, thereby fostering more responsive, reflective, and contextually grounded language teaching practices.