Ortaokul öğrencilerinin veri okuryazarlığı düzeylerinin incelenmesi
Examining the data literacy levels of secondary school students
  1. Tez No: 1009301
  2. Yazar: EYÜP BURAK KUZPINARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KILCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin veri okuryazarlığı düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Çalışmada ortaokul öğrencilerinin veri okuryazarlığı düzeylerini incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden biri olan betimsel tarama modeli tercih edilmiştir. Çalışmada, veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Veri Okuryazarlığı Düzey Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde 638 kız 636 erkek olmak üzere toplam 1274 ortaokul öğrencisinden veri toplanarak araştırma kapsamındaki değişkenlere göre incelenmiştir. Veri toplama süreci yüz yüze gerçekleştirilmiş olup gönüllülük esasına göre gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel veriler bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Welch testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; ortaokul öğrencilerinin veri okuryazarlığı düzeyleri araştırmada yer alan değişkenler açısından incelendiğinde, ortaokul öğrencilerinin cinsiyetlerinin, sınıf düzeylerinin, anne eğitim durumlarının, baba eğitim durumlarının, sosyoekonomik düzeylerinin tablet ve bilgisayara sahip olma durumlarının ve matematik ders notlarının veri okuryazarlığı düzeylerinde anlamlı bir farklılaşmaya neden olduğu görülmüştür. Bununla birlikte ortaokul öğrencilerinin veri okuryazarlığı düzeylerinin en fazla sosyoekonomik düzey ve matematik ders notu değişkenlerinden etkilendiği, en az ise sınıf düzeyi değişkeninden etkilendiği tespit edilmiştir. Yapılacak gelecek çalışmalarda araştırmacılara daha farklı değişkenler üzerinden incelemelerde bulunmaları ve veri okuryazarlığı becerisinin diğer beceriler ile arasındaki ilişkiye yönelik çalışmalar gerçekleştirmeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the data literacy levels of secondary school students in terms of various variables. In the study, descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods, was preferred in order to examine the data literacy levels of secondary school students. In the study, the“Data Literacy Level Scale”developed by the researcher was used as a data collection tool. In the data collection process of the study, data were collected from a total of 1274 middle school students, including 638 girls and 636 boys, and analyzed according to the variables within the scope of the research. The data collection process was conducted face-to-face and was carried out on a voluntary basis. The quantitative data obtained from the research were analyzed using independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Welch test. According to the findings obtained from the research; when the data literacy levels of secondary school students were examined in terms of the variables included in the research, it was seen that the gender, grade level, mother's education level, father's education level, socioeconomic level, tablet and computer ownership status and mathematics course grades of secondary school students caused a significant difference in their data literacy levels. In addition, it was determined that the data literacy levels of secondary school students were most affected by socioeconomic level and mathematics course grade variables, and least affected by the grade level variable. In future studies, it is recommended that researchers should examine different variables and conduct studies on the relationship between data literacy skills and other skills.