Manevra ve sevk sistemi seçiminde bulanık çok kriterli karar verme
Fuzzy multi-attribute decision making to select manevvering and propulsion system
- Tez No: 100931
- Danışmanlar: PROF.DR. A. YÜCEL ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada boğaz hattında çalışacak çift başlı yolcu ferileri için uygun sevk ve manevra sistemi seçiminde sistematik bir karar verme algoritması geliştirilmeye çalışılmıştır. Başlangıçta problemin tanımı ve analizi yapılarak işe başlanmıştır. Çözüm için Çok Kriterli Karar Verme ve Bulanık Çok Kriterli Karar Verme yöntemleri incelenerek, probleme uygun yöntem araştırması yapılmış ve eldeki verilere göre uygun yöntem tespit edilmiştir. İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi ARGE grubunun 1992 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) için yaptığı projenin verileri bu çalışmada esas alınmıştır. Bu projede ön plana çıkan üç alternatif (sabit hatveli pervane ve vec-twin dümen, dönebilir iticiler ve sikloidal pervane) kullanılmıştır. Uygun sevk ve manevra sisteminin seçiminde bir anket hazırlanarak uzman grubuna sorulmuş, elde edilen yanıtlar ile de kriterler belirlenip karar matrisi oluşturulmuştur. Karar matrisinde elde edilen değerler bulanık veya sözel olduğu için çözüm yöntemleri olarak bulanık çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanmak zorunluluk haline gelmiştir. Mevcut problem çözümü için Yager ve Chen'in bulanık çok kriterli karar verme (FMADM) yöntemleri kullanılmıştır. Yager yönteminde kriterlerin ikili karşılaştırması kriter ağırlıkları tespiti ve üstel ağırlık tekniğini kullanmıştır. Chen ise yönteminde problemin çözümünde bulanık verilerin sayısal verilere dönüşmesini sağlayan bir dönüşüm ölçeği ve klasik çok kriterli karar verme (MADM) yöntemlerini kullanmıştır. Chen' in dönüşüm ölçeği sözel verileri içeren üçgensel ve yamuksal grafiklerden oluşmaktadır. Bu dönüşüm ölçeği literatürde pek çok çalışmada yer almıştır. Bu iki yöntemin genel özelliği; kullanımlarının kolay, sonuçların güvenilir ve fazla matematiksel işlemlere de ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu çalışmada Yager' in yönteminde özdeğer ve özvektör hesabıyla elde edilen kriter ağırlıkları Chen' in yönteminde de aynı şekilde kullanılmıştır. Böylece iki yöntemle de elde edilen sonuçlar arasında bir ilişki kurmak mümkün olmuştur. Tüm hesaplamalar yapıldıktan sonra sonuçlar grafikler halinde verilmiş ve iki yöntem arasında karşılaştırma olanağı sağlanmıştır. Yapılan hesaplar sonucunda Yager' in yaklaşımının Chen' in yaklaşımına göre daha hızlı sonuçlar verdiği görülmüştür. IX
Özet (Çeviri)
FUZZY MULTI-ATTRIBUTE DECISION MAKING IN SELECTING OF MANEUVERING AND PROPULSION SYSTEMS SUMMARY In this study to select an appropriate propulsion and maneuvering system for double ended passenger ferries, a decision-making procedure is developed. At the beginning, the study is started by analyzing and defining the problem. For solution, multi attribute decision making and fuzzy multi attribute decision-making methods are examined, appropriate method for the problem is examined and most appropriate method is determined. Data of project which is done for T.D.İ. by I.T.U. Naval Architecture and Ocean Engineering Faculty R&D is assumed to be a base for this study. The three alternatives (conventional propeller with and high lift rudder, Z drive and cycloidal propeller) which are come to the fore are used in this study. To select appropriate propulsion and maneuvering 'system a questionnaire is applied to a group of expert and by the answers obtained, attributes are defined and decision matrix structured. Since the values obtained in the decision matrix are fuzzy or linguistic, as solution methods, using multi attribute decision-making methods become indispensability. Yager and Chen's FMADM methods are followed in this study. Yager used techniques of paired comparison of attributes, defining weights of attributes and exponential conversion weighting in his method. Chen used a scale to convert fuzzy values to numerical values and classical multi attribute decision-making methods in his study. Chen's conversion scale is formed by triangular and trapezoidal graphs, which contains linguistic values. General properties of these two methods are ease of use, reliability in results and no need to use more complex mathematical manipulations. In this study, attribute weights which is obtained by eigenvalues and eigenvector calculation in Yager's method is used by the similar way in Chen's method. So it is possible to make a comparison between results that is obtained by both methods. After all the calculation is finished, graphs are used to compare the results of both methods. According to calculation it was observed that Yager's approach is faster than Chen's approach.