Üretim programlamasında ağ diagramı uygulanmasına ilişkin bir algoritma
  1. Tez No: 2429
  2. Yazar: A. ATTİLA İŞLİER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Kısıtlı kaynakların, elden geldiğince yerinde değerlendi rilmesi amacı ile ele alınan bu çalışmada, özelde TÜLOMSAŞ (Tür kiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.ş.)'da imalatı yapılmakta o lan manevra lokomotifleri; genelde ise parti tipi üretim yapılan makina sanayiinde, Ağ Çözümleme Tekniğinin, Üretim Programlama sında kullanılmasını sağlayacak bir yöntem önerilmektedir. Kaynakların israf edilmemesi için etkin bir üretim planla ma ve kontrol sistemine; bunun için de güçlü planlama ve kont rol araçlarına gerek vardır. İnşaat ve araştırma projelerinde başarı ile uygulanan Ağ Çözümleme Tekniklerinin, ülke şartları gözönüne alındığında, makina imal sanayiinde de etkin olarak kullanılabileceği fikri, bu çalışmanın hareket noktasını oluş turmuştur. Ağ Çözümleme Tekniklerinin Makina Sanayiine uygulanmasın daki dar boğazın bu sanayi dalındaki ürün yapısının karmaşıklı ğı ve işlem sıralarının çeşitliliği yüzünden, verilerin derle nip ağın hazırlanması olduğu düşünülmüş ve öncelikle bu yolda bir algoritma tasarlanmıştır. Bu algoritmanın yeni tip bir lokomotif imalinde uygulana bilmesi için, daha önce hazırlanmış olan iş emirleri ve ürün ya pısı bilgilerine dayanan, bilgi kütükleri hazırlanmış; bu kütük leri veri olarak kullanan bir dizi bilgisayar programı yazılmış ve çalıştırılmıştır. Bunların yardımı ile elde edilen çözümün getireceği yararlar tartışılarak ileriye yönelik çalışmalar öne rilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To make use of the limited resources as much as possible, a new method to apply Network Techniques to Production Programming for Shunting Locomotives, manufactured in TULOMSAS (Turkey Locomotive and Motor Industries Comp.) in particular; and for batch type machinery production industries in general was proposed by this essay. An effective planning and control system is needed to avoid misuse of the available resources, and such a system requires mighty planning and control tools. The idea of the possibility to use Network Techniques -which were succesfully applied in research and construction projects- on machinery manufacturing industries as a powerfull tool, was the starting point of this study, as the conditions of the country was conserned. By considering that the bottleneck to apply these techniques to machinery manufacturing industries, to be the preparing of data to construct the network, due to the complexity of the parts and the variety of operation sequences; an algorithm is prepared first. Then data files were created from available work order sheets and product configuration data. Then a series of computer 11programmes were designed and run which use these files as input then the solution got by them was discussed and future improvements were proposed. m