Tamsayılı doğrusal programlama yöntemi ile işgücü planlaması: madenişletmesinde bir uygulama
Workforce planning using integer linear programming method: anapplication in mining business
- Tez No: 1009315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BOLAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Madencilik işletmelerinde verimli ve karlı üretimin sağlanabilmesi için insan ve maddi kaynakların optimize edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle işgücü planlaması önemli bir stratejik konudur. Madencilik sektörü, hem işgücü hem de makine kullanımına dayalı, emek gerektiren bir iş koludur. Madencilik faaliyetleri; madenlerin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanması da dahil olmak üzere bir dizi karmaşık süreci kapsamaktadır. Sektör; yasal düzenlemeler, işletmelerin vizyon ve misyonları ile pazar payı gibi birçok etkene bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Her sektörde ve her ölçekteki projeler için geçerli olan genel ilkelere odaklanılarak bu çalışmada, madencilik sektöründe en yüksek verimin elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma, bir maden işletmesinde işgücü planlaması için tamsayılı doğrusal programlama (TDP) yönteminin uygulanmasını içermektedir. TDP, tanımlanan kısıtlar altında bir amaç fonksiyonunun maksimize veya minimize edilmesi yoluyla karmaşık problemlerin modellenmesine olanak sağlayan bir optimizasyon yöntemidir. Bu yöntem özellikle madencilik sektörü için uygun bir yöntemdir. Çalışmada, Gümüşhane ilinde bulunan bir madencilik işletmesinden alınan verilere dayanarak oluşturulan TDP modeli ile işgücü planlaması yapılması hedeflenmiştir. Bu planlama ile optimal işgücü kullanılarak en yüksek verimin elde edilmesi amaçlanmış, belirlenen optimal personel sayısı sayesinde işgücü maliyetleri azaltılmıştır. Elde edilen sonuçlar, TDP'nin uygulanmasının madencilik işletmelerinin operasyonel verimliliğini artırdığı gibi işgücü ve kaynak maliyetlerini de düşürdüğünü göstermektedir. Ayrıca bu yöntem ile çalışanların kişisel ve mesleki kısıtlamalarına uygun bir planlama yapılarak çalışan memnuniyetinin artmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to ensure efficient and profitable production in mining operations, human and material resources must be optimized. Therefore, workforce planning is an important strategic issue. The mining sector is a labor-intensive business line based on the use of both labor and machinery. Mining activities cover a number of complex processes, including the extraction, processing and marketing of mines.he mining sector is a labor-intensive business line based on the use of both labor and machinery. Mining activities cover a number of complex processes, including the extraction, processing and marketing of mines. The sector operates depending on many factors such as legal regulations, the vision and mission. This study involves the application of integer linear programming (ILP) method for workforce planning in a mining enterprise. ILP is an optimization method that enables the modeling of complex problems by maximizing or minimizing an objective function under defined constraintshis study involves the application of integer linear programming (ILP) method for workforce planning in a mining enterprise. ILP is an optimization method that enables the modeling of complex problems by maximizing or minimizing an objective function under defined constraints. This method is particularly suitable for the mining sector. In the study, the goal was to perform workforce planning using the ILP model created based on data from a mining company in Gümüşhane. With this planning, the aim was to achieve the highest efficiency by using optimal workforce, and workforce costs were reduced thanks to the determined optimal personnel number. The results obtained indicate that the implementation of ILP increases the operational efficiency of mining enterprises while also reducing labor and resource costs. Additionally, this method contributes to increased employee satisfaction by developing a plan that aligns with employees' personal and professional constraints.