Tam sayılı programlama modelinin üretim planlaması amacıyla sanal bir otomobil fabrikasına uygulanması
Application of ınteger programming model to a virtual automobile factory for production planning
  1. Tez No: 320168
  2. Yazar: MELİH YÜCESAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Üretime başlanmadan önce planlama yapmak gerek tasarruf gerekse kar maksimizasyonu için kilit rol oynamaktadır. Günümüzün rekabetçi koşullarında sadece üretim planlamasını iyi yapan şirketler ayakta kalabileceklerdir.Çalışmanın amacı tam sayılı programlama yöntemini kullanarak, üretime başlanmadan önce fabrikanın imkanları doğrultusunda hangi üründen ne kadar eksiksiz bir biçimde üretilebileceğini belirlemektir. Plansız bir üretim yapılırsa ortaya tamamlanamamış mamuller, gereksiz miktarda işgücü kullanımı ve hammadde israfı ortaya çıkacaktır.Çalışmanın teorik kısmında doğrusal programlama, tam sayılı programla ve üretim planlaması incelenmiştir.Çalışmanın uygulama kısmında sanal bir otomobil fabrikasında tam sayılı programlama yöntemi uygulanmıştır. Problem 8 alt probleme ayrılıp üretim mantığındaki sırada gözetilerek lingo paket programı ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
Planning before starting production plays a key role in both maximization of profit and retrenching. In today's competitive conditions only the companies which could make a good production plan will be able to survive.The aim of this study is to determine how much complete production can be produced from which product in accordance with the bounds of possibility of the factory using the integer programming method. If an unplanned production is made, uncompleted products, unnecessarily used workforce and waste of raw materials will appear.In the speculative part of the study the structure of linear programming integer programming and production planning reviewed.In the practice part of the study, the integer programming method is applied in an virtual car factory. when adopting the method the complex production of producing cars is simplified with certain acknowledgements. The problem is solved with lingo packet programme by dividing it into 8 sub-problems while protecting the sequence in production logic.