Halkalı-İstanbul Havalimanı Metro Hattı'nın akustik açıdan incelenmesi ve Arnavutköy hastane istasyonu özelinde değerlendirilmesi
Acoustic analysis of the Halkali-Istanbul airport metro line and Arnavutköy hospital station as a case evaluation
  1. Tez No: 1009333
  2. Yazar: İREM BEŞİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İLGÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği Bilim Dalı
Özet
Metro, genellikle kentsel alanlarda bulunan yüksek kapasiteli toplu taşıma türüdür. Metro hatlarındaki gürültünün nedenleri araştırılıp, bu nedenlerin yol açtığı etkiler gözlemlenmiştir. Elde edilen çıkarımlara göre önlemler veya çözümler geliştirilmiştir. Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı Metro Hattı İstanbul Avrupa Yakası'nın kuzey kesiminde konumlandırılmıştır. Halkalı, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçmektedir. Toplam uzunluğu yaklaşık 70 kilometre olacak olan hattın, İstanbul Havalimanı Halkalı yönündeki uzunluğu yaklaşık 32 kilometre olarak tasarlanmıştır. Bu çalışma halihazırda kullanıma açılmış olan Arnavutköy Hastane İstasyonu'nu kapsar. Günümüzde yaygın olarak kullanılan metro istasyonlarında oluşan gürültü, istasyondaki kullanıcıları sosyolojik, psikolojik ve fizyolojik açılardan etkisi altına alır. Ayrıca istasyonun yakınındaki yapılar ve çevre bu gürültüden etkilenir. Bu çalışmada sorunu saptadıktan sonra halihazırdaki durum incelenerek, kullanılan malzemeler gözlemlenmiş ve ardından var olan önlemler geliştirilerek çözümler bulunmuştur. Tüm bunlar yapılırken saptanan konu hakkındaki testleri ve raporlarını da inceleyerek çözümler oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metro is a high-capacity public transportation system commonly found in urban areas. The causes of noise in metro lines were investigated, and the effects resulting from these causes were observed. Based on the findings obtained, preventive measures and mitigation solutions were developed. The Halkalı–Istanbul New Airport Metro Line is located in the northern part of Istanbul's European side. The line passes through the districts of Halkalı, Başakşehir, and Arnavutköy. The line, with a planned total length of approximately 70 kilometers, has been designed with an approximate length of 32 kilometers in the Istanbul Airport Halkalı direction. This study covers the Arnavutköy Station, which has already been put into operation. Noise generated in modern, widely used metro stations affects users within the station from sociological, psychological, and physiological perspectives. In addition, nearby structures and the surrounding environment are also impacted by this noise. In this study, after identifying the problem, the existing conditions were examined, the materials in use were observed, and solutions were developed by improving the current mitigation measures.While all this was being done, tests and reports on the identified issue were examined in an effort to develop solutions.