Kronik nonspesifik bel ağrılı hastalarda gerçek zamanlı ultrason görüntüleme biyofeedback ile yapılan abdominal çekme manevrasının konservatif fizik tedavi ile karşılaştırılması: Prospektif, randomize klinik çalışma
Comparison of abdominal draw-in maneuver with real-time ultrasound imaging biofeedback vs conservative physical therapy in patients with chronic nonspecific low back pain: A prospective, randomized clinical trial
  1. Tez No: 1009332
  2. Yazar: BURAK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Spesifik olmayan kronik bel ağrılı hastalarda gerçek zamanlı ultrason görüntüleme biyofeedback (GZUGB) destekli abdominal çekme manevrası (karın çekme egzersizi) ile evde yapılan abdominal çekme manevrasının, hastaların ağrı düzeyi (VAS), denge skoru (BDÖ), engellilik (ODI), yaşam kalitesi (EQ-5D-3L) lomber eklem hareket açıklığı (EHA) ve abdominal kas kalınlıkları üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Gereç-Yöntem: Prospektif randomize kontrollü olarak yürütülen çalışmaya, 18-65 yaş arası 42 spesifik olmayan kronik bel ağrılı katılımcı dahil edildi. Hastalar kontrol (Grup 1) ve biyofeedback (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Grup 1'e (n=20) karın çekme egzersizinden oluşan ev egzersiz programı, Grup 2'ye (n=22) ise GZUGB destekli karın çekme egzersizi uygulandı. Aynı zamanda katılımcıların hepsi 15 seans konservatif fizik tedavi aldılar. Katılımcılarda demografik ve klinik özellikler kaydedildi; tedavi öncesi ve sonrası 3. haftada ağrı şiddeti (VAS), fonksiyonel engellilik (ODI), denge skoru (BDÖ), yaşam kalitesi (EQ-5D-3L), Lomber EHA, ve ultrasonografi (USG) ile Transversus Abdominis (TrA), Eksternal Oblik (EO), İnternal Oblik (IO) kaslarının hem istirahat hem de kasılma halindeki kalınlıkları ölçüldü. Bulgular: Her iki grupta tedavi sonunda VAS, ODI, BDÖ ve EQ-5D-3L değerlerinde anlamlı iyileşme görüldü (p<0.001), ancak gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Her iki grupta EO, IO ve TrA kasılma hali, TrA istirahat halindeki kas kalınlığı artışı anlamlıydı (p<0.05). EO ve IO istirahat hallerindeki kalınlıkların artışı kontrol grubunda anlamlıydı (p<0.05). Gruplar arasında karşılaştırmada ise kontrol grubu lehine TrA istirahat halindeki kas kalınlığı ölçümünde anlamlı artış bulunmuştur (p=0.012). Lomber fleksiyon EHA açısından gruplar arası karşılaştırmada, kontrol ve biyofeedback grupları arasında tedavi öncesi (p=0,833) ve sonrası (p=0,254) dönemde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Grup içi karşılaştırmada ise biyofeedback grubunda tedavi sonrası dönemde lomber fleksiyon EHA değerlerinde tedavi öncesine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (p=0,011). Sonuç: Karın çekme egzersizleri, kronik nonspesifik bel ağrılı hastalarda ağrı ve fonksiyonel iyileşme açısından etkili bir yaklaşım olup hem ev egzersiz programı hem de GZUGB eşliğinde uygulanabilir. GZUGB, özellikle motor kontrol bozukluğu ve lomber fleksiyon kısıtlılığı olan bireylerde kas aktivasyonunun yeniden öğrenilmesine katkı sağlayabilir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda daha yoğun uygulama protokolleri ile birlikte psikososyal faktörleri içeren multidisipliner yaklaşımların değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare the effects of real-time ultrasound imaging biofeedback (RUSI-BF) assisted abdominal drawing-in maneuver (ADIM) versus a home-based abdominal drawing-in maneuver on pain levels (VAS), balance scores (BBS), disability (ODI), quality of life (EQ-5D-3L), lumbar range of motion (ROM), and abdominal muscle thickness in patients with non-specific chronic low back pain. Materials and Methods: Forty-two participants aged 18–65 with non-specific chronic low back pain were included in this prospective randomized controlled trial. Patients were divided into two groups: the control group (Group 1) and the biofeedback group (Group 2). Group 1 (n=20) performed a home exercise program consisting of the abdominal drawing-in maneuver, while Group 2 (n=22) received RUSI-BF assisted abdominal drawing-in maneuver training. Additionally, all participants received 15 sessions of conservative physical therapy. Demographic and clinical characteristics were recorded. At baseline and at the 3rd week post-treatment, pain intensity (VAS), functional disability (ODI), balance score (BBS), quality of life (EQ-5D-3L), and lumbar ROM were assessed. Ultrasonography (USG) was used to measure the thickness of the Transversus Abdominis (TrA), External Oblique (EO), and Internal Oblique (IO) muscles both at rest and during contraction. Results: Significant improvements were observed in VAS, ODI, BBS, and EQ-5D-3L scores in both groups after treatment (p<0.001); however, no significant difference was found between the groups. In both groups, the increase in muscle thickness during contraction for EO, IO, and TrA, as well as the resting thickness of the TrA, was significant (p<0.05). The increase in resting thickness for EO and IO was significant only in the control group (p<0.05). In the intergroup comparison, a significantly higher increase in resting TrA muscle thickness was found in favor of the control group (p=0.012). Regarding lumbar flexion ROM, no statistically significant difference was detected between the control and biofeedback groups before (p=0.833) or after (p=0.254) treatment. In the intragroup analysis, a statistically significant increase in lumbar flexion ROM was observed in the biofeedback group post-treatment compared to baseline (p=0.011). Conclusion: ADIM are an effective approach for pain reduction and functional recovery in patients with NCLBP and can be implemented as either home exercise programs or with RUSI-BF. RUSI-BF may contribute to the relearning of muscle activation, particularly in individuals with motor control impairment and lumbar flexion restriction. For future research, it is recommended to evaluate multidisciplinary approaches incorporating psychosocial factors alongside more intensive application protocols.