Kadın girişimcilerin e-ticaret sektörüne giriş sürecinde yaşadıkları zorlukların değerlendirilmesi: Türkiye'de kadın kooperatifleri örneği
Evaluation of the challenges experienced by women entrepreneurs in the process of entering the e-commerce sector: The case of women's cooperatives in Turkey
- Tez No: 1009364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇENUR EKİNCİ FURTANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Türkiye'de faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinin e-ticaret sektörüne giriş sürecinde karşılaştıkları zorlukların incelenmesi ve bu zorluklara yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi, bu tez çalışmasının temel amacını oluşturmaktadır. Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte e-ticaret, kadın girişimciler ve kadın kooperatifleri için önemli fırsatlar sunmakta; ancak bu sürece entegrasyon, çeşitli yapısal, teknolojik ve yönetsel engeller nedeniyle sınırlı kalabilmektedir. Araştırma, nitel araştırma yöntemi çerçevesinde tasarlanmış olup Türkiye'nin farklı illerinde faaliyet gösteren 10 kadın kooperatifi ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlara dayanmaktadır. Elde edilen veriler, MAXQDA nitel veri analiz yazılımı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda kadın kooperatiflerinin e-ticaret sürecinde karşılaştıkları temel sorunların; dijital okuryazarlık eksikliği, sermayeye erişimde yaşanan güçlükler, kooperatif içi iş bölümü sorunları, dijital pazarlama kapasitesinin sınırlılığı ve yönetsel zorluklar etrafında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. E-ticaret yapan ve yapmayan kooperatifler arasında gerçekleştirilen karşılaştırmalı analizler, dijital satış kanallarını aktif olarak kullanan kooperatiflerin örgütsel kapasite, öğrenme süreçleri ve dış destek mekanizmalarına erişim açısından görece daha avantajlı bir konumda bulunduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık e-ticarete henüz dâhil olmayan kooperatiflerin, teknik bilgi eksikliği ve sürdürülebilir destek mekanizmalarına erişememe nedeniyle dijital dönüşüm sürecinde daha temkinli bir yaklaşım sergilediği belirlenmiştir. Araştırma bulguları doğrultusunda, kadın kooperatiflerinin e-ticarette sürdürülebilir başarı elde edebilmesi için dijital eğitim programlarının yaygınlaştırılması, finansal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi ve özellikle yerel yönetimler tarafından sosyal medya yönetimi ile dijital içerik üretimi alanlarında profesyonel personel desteğinin sağlanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, kadın kooperatiflerinin dijital ekonomiye entegrasyonuna yönelik hem akademik literatüre katkı sunmakta hem de uygulamaya dönük politika önerileri geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Examining the challenges faced by women's cooperatives operating in Turkey during their entry into the e-commerce sector and developing solution-oriented recommendations constitute the main purpose of this study. While the rapid expansion of digitalization creates significant opportunities for women entrepreneurs and women's cooperatives, integration into e-commerce remains limited due to various structural, technological, and managerial barriers. The study was designed within the framework of qualitative research methodology and is based on semi-structured in-depth interviews conducted with 10 women's cooperatives operating in different regions of Turkey. The collected data were analyzed using thematic analysis with the support of MAXQDA qualitative data analysis software. The findings indicate that the primary challenges encountered by women's cooperatives in the e-commerce process include lack of digital literacy, difficulties in accessing financial resources, internal division of labor problems, limited digital marketing capacity, and managerial constraints. Comparative analyses between cooperatives engaged in e-commerce and those not engaged reveal that cooperatives actively using digital sales channels demonstrate relatively stronger organizational capacity, learning processes, and access to external support mechanisms. In contrast, cooperatives that have not yet adopted e-commerce tend to approach digital transformation more cautiously due to insufficient technical knowledge and limited access to sustainable support systems. Based on the research findings, achieving sustainable success in e-commerce for women's cooperatives requires the expansion of digital training programs, the strengthening of financial support mechanisms, and the provision of professional support in social media management and digital content creation by local governments. The study contributes to the literature on women's cooperatives and e-commerce while also offering practical and policy-oriented recommendations for enhancing digital integration.