Mikroşebekelerde ada olaylarının tespiti için özellik tabanlı makine öğrenimi yaklaşımı
A feature-based machine learning approach for the detection of islanding events in microgrids
  1. Tez No: 1009383
  2. Yazar: YAHYA AKIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIFAT BOYNUEĞRİ, DOÇ. DR. MUSA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezinde, mikroşebekelerde kasıtsız adalanma olaylarının güvenilir, hızlı ve gürbüz bir biçimde tespit edilmesine yönelik olarak makine öğrenmesi tabanlı yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Önerilen yaklaşım, Rastgele Vektör Fonksiyonel Bağlantı Ağı (RVFBA) mimarisine dayalı olup, Ortak Bağlantı Noktası (OBN) üzerinden ölçülen gerilim sinyallerinden türetilen alan-özgül öznitelikler kullanılarak eğitilmiştir. Çalışma kapsamında, adalanma olaylarının karakteristik dinamiklerini temsil edecek şekilde sekiz adet özgün özellik tasarlanmış ve bu özniteliklerin ayırt ediciliği ile karşılıklı bağımlılıkları ayrıntılı analizlerle değerlendirilmiştir. Önerilen adalanma tespit çerçevesi, IEEE 13-baralı dengesiz dağıtım fideri üzerinde, Gerçek Zamanlı Sayısal Simülatör (GZSS) kullanılarak elektromanyetik geçici rejim (EGR) koşulları altında doğrulanmıştır. Normal işletim, kasıtsız adalanma, üç fazlı kısa devre arızaları, kapasitör anahtarlamaları, ani yük değişimleri ve yenilenebilir üretim değişkenliği gibi çok sayıda adalanma dışı rahatsızlık senaryosu dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen RVFBA tabanlı yöntemin bu zorlu senaryolar altında dahi yüksek doğruluk ve kararlılık sergilediğini göstermektedir. Nicel performans değerlendirmeleri sonucunda, %99,91 doğruluk, %99,83 kesinlik, %100 duyarlılık ve %99,91 F1-skoru değerlerine ulaşılmıştır. Ayrıca yöntem, ihmal edilebilir düzeyde algılanamayan bölge (AB) ve çok düşük yanlış alarm oranı ile klasik pasif ve eşik tabanlı adalanma tespit yöntemlerinin temel sınırlılıklarını başarıyla aşmıştır. Kıyaslamalı analizlerde RVFBA; Destek Vektör Makineleri, k-En Yakın Komşu, Yapay Sinir Ağları, Rastgele Orman ve Gradyan Artırmalı sınıflandırıcılar gibi yaygın yöntemlere kıyasla hem doğruluk hem de hesaplama verimliliği açısından üstün performans sergilemiştir. Yaklaşık 0,5 saniyeden kısa eğitim süresi ve 0,02 saniye mertebesindeki çıkarım süresi, önerilen yöntemin gerçek zamanlı mikroşebeke uygulamaları için son derece uygun olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, RVFBA tabanlı yaklaşımın, yüksek dağıtık üretim penetrasyonuna sahip akıllı mikroşebekelerde güvenilir ve uygulanabilir bir adalanma tespit çözümü sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this doctoral dissertation, a novel machine learning–based method is proposed for the reliable, fast, ve robust detection of unintentional islanding events in microgrids. The proposed approach is based on the Random Vector Functional Link Network (RVFLN) architecture ve is trained using domain-specific features extracted from voltage signals measured at the Point of Common Coupling (PCC). Within the scope of the study, eight original features were designed to capture the characteristic dynamics of islanding phenomena, ve their discriminative capability ve mutual dependencies were thoroughly analyzed. The proposed islanding detection framework was validated under electromagnetic transient (EMT) conditions using a Real-Time Digital Simulator (RTDS) on the IEEE 13-bus unbalanced distribution feeder. A wide range of operating scenarios was considered, including normal operation, unintentional islanding, three-phase short-circuit faults, capacitor switching events, sudden load changes, ve renewable generation variability. The results demonstrate that the proposed RVFLN-based method maintains high accuracy ve robustness even under challenging non-islanding disturbance conditions. Quantitative performance evaluation shows that the proposed method achieves 99.91% accuracy, 99.83% precision, 100% recall, ve a 99.91% F1-score. In addition, the method exhibits a negligible non-detection zone (NDZ) ve a very low false alarm rate, successfully overcoming the inherent limitations of conventional passive ve threshold-based islanding detection techniques. Comparative studies indicate that RVFLN outperforms widely used classifiers such as Support Vector Machines, k-Nearest Neighbors, Artificial Neural Networks, Random Forests, ve Gradient Boosting classifiers in terms of both classification performance ve computational efficiency. With a training time of less than 0.5 seconds ve an inference time on the order of 0.02 seconds, the proposed approach is well suited for real-time applications in modern microgrids. The findings confirm that the RVFLN -based framework provides a reliable ve practical solution for islanding detection in smart microgrids with high penetration of distributed energy resources.