İbnü'l-Arabî'de haller ve makamlar
Khals and maqaqms i̇n Ibn al-Arabi̇
- Tez No: 1009404
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Bu tez İbnü'l-Arabî'nin tasavvuf anlayışındaki hal ve makam yaklaşımını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma tasavvufun temel meselesi sayılan hal ve makamların İbnü'l-Arabî düşüncesindeki anlam ve yerini göstermesi bakımından önemlidir. Tez, giriş ve üç ana bölümden ulaşmaktadır. İlk bölümde İbnü'l-Arabî'nin hal ve makam tasavvurunu etkileyen kavramsal ve tarihsel arka plan, ikinci bölümde hallere dair belirli kavramlar, üçüncü bölümde makamlarla ilgili belirli terimler ele alınmıştır. İkinci ve üçüncü bölümde ele alınan kavramlar tasavvufî literatürde ön plana çıkan otuz sekiz kavramla sınırlandırılmıştır. İlk sufîler ile İbnü'l-Arabî'nin yaklaşımını birlikte ele almaya çalıştığımız tezimizde mukayeseli ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tez çalışması neticesinde ilk sûfîlerin genel itibariyle ahlâk çerçevesinde değerlendirdiği hal ve makamları, İbnü'l-Arabî'nin varlığın birliği bağlamında ele alarak bu minvalde terimlere ontolojik ve epistemolojik bir boyut kazandırdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the approach to khals and maqaqms in Ibn al-Arabi's understanding of Sufism. The study is important in terms of showing the meaning and place of the khals and maqaqms—considered the fundamental issue of Sufism—in the thought of Ibn al-Arabi. The thesis consists of an introduction and three main sections. In the first chapter, the conceptual and historical background influencing Ibn al-Arabi's conception of khals and maqaqms is discussed; in the second chapter, specific concepts related to states are addressed; and in the third chapter, specific terms concerning stations are examined. In our thesis, where we tried to address the approach of the first Sufis and Ibn al-Arabi together, a comparative and qualitative research method was used. As a result of the thesis study, it was concluded that the khals and maqaqms generally evaluated by the early Sufis within the framework of ethics are addressed by Ibn al-Arabi in the context of the unity of existence, thereby giving the terms an ontological and epistemological dimension in this regard.