Entegre raporlamanın kamu sektöründe uygulanması: Büyükşehir belediyelerine yönelik stratejik bir model önerisi
The implementation of integrated reporting in the public sector: A proposed strategic model for metropolitan municipalities
  1. Tez No: 1009420
  2. Yazar: ÖMER ORBAY ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNGA BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
Özet
Uluslararası entegrasyon süreci ve dijitalleşme ile birlikte günümüz kamu yönetimi anlayışında ve özellikle yerel yönetimlerde saydamlık ve hesap verebilirlik beklentileri, geleneksel raporlama standartlarının ötesine geçmiştir. Geleneksel faaliyet raporlarının finansal ve finansal olmayan sermaye öğelerini ve sürdürülebilir değer yaratma süreçlerini açıklamada yetersiz kalması, kamu sektörü kurumları için entegre raporlama yaklaşımını stratejik bir ihtiyaç haline getirmiştir. Araştırmada nitel ve nicel analiz yöntemleri bir arada kullanılırken ilk aşamada Doküman İncelemesi yöntemiyle Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin faaliyet raporları analiz edilerek Belediye Entegre Skoru (BES) hesaplanmaya çalışılmıştır. İkinci aşamada ise Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden LOPCOW ile kriter ağırlıkları belirlenmiş ve COCOSO yöntemiyle de belediyelerin entegre raporlama uyum düzeyleri sıralanmıştır. Bu sıralama sonucunda entegre raporlamaya uyum düzeyi en yüksek olan belediye, modelleme sürecinde temel veri kaynağı olarak seçilmiştir. Bu doğrultuda önerilecek modelin sunulması için sembolik bir belediye geliştirilmeye çalışılmış ve geliştirilen bu belediyeden hareketle büyükşehir belediyelerinin yapısal özelliklerine özgü, finansal ve finansal olmayan sermaye unsurlarını birleştiren detaylı bir entegre rapor modeli tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında önerilen bu modelin, büyükşehir belediyelerinin entegre raporlamaya geçiş sürecindeki uygulama zorluklarını en aza indiren bir rehber niteliğini taşıması hedeflenmiştir. Bu modelin benimsenmesi; belediyelerin paydaş güvenini artırmasına, kaynak kullanımında etkinliği sağlamasına ve kentsel refahın sürdürülebilir yönetimine katkı sunacaktır. Bu yönüyle araştırmanın, gelecekte entegre raporlama sistemine geçiş yapacak yerel yönetimler için uygulama birliği sağlaması ve literatürdeki boşluğu doldurması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the process of international integration and digitalization, expectations regarding transparency and accountability in today's public administration and particularly in local governments have gone beyond traditional reporting standards. The inability of traditional activity reports to adequately explain financial and non-financial capital elements and processes of sustainable value creation has made an integrated reporting approach a strategic necessity for public sector institutions. In this study, both qualitative and quantitative analysis methods were employed. In the first phase, the activity reports of metropolitan municipalities in Turkey were analyzed using the Document Review method to calculate the Municipal Integrated Score (MIS). In the second phase, the LOPCOW method which is one of the Multi-Criteria Decision Making (MCDM) techniques was used to determine criterion weights, and the COCOSO method was employed to rank the municipalities' levels of compliance with integrated reporting. As a result of this ranking, the municipality with the highest level of compliance with integrated reporting was selected as the primary data source for the modeling process. Accordingly, efforts were made to develop a representative municipality to present the proposed model, and based on this model, a detailed integrated reporting model was designed that combines financial and non-financial capital elements specific to the structural characteristics of metropolitan municipalities. The aim of this study is for the proposed model to serve as a guide that minimizes implementation challenges during metropolitan municipalities' transition to integrated reporting. The adoption of this model will enhance stakeholder trust, ensure efficient resource utilization, and contribute to the sustainable management of urban well-being. In this regard, the study aims to provide a framework for consistency in implementation for local governments transitioning to an integrated reporting system in the future and to fill a gap in the literature.