1990 sonrası Türkiye'de uluslararası ilişkiler lisansüstü eğitimi; Yüksek lisans ve doktora tezleri üzerine inceleme
Post-graduate education in international relations in Turkey after 1990; Review of master's and doctoral theses
  1. Tez No: 1009429
  2. Yazar: MÜNEVVER TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANTÜRK CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1990 sonrası Türkiye'deki Lisansüstü Eğitimde Uluslararası İlişkiler alanında yazılan tezleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma doğrultusunda Türkiye'de yer alan tüm üniversitelerde yazılan ve 1990- 2024 yılları arasında Ulusal Tez Merkezi'nde yayımlanan Yüksek Lisans ve Doktora tezlerinin Konu, Yıl ve Dil bazında analizleri yapılarak geçmişten günümüze Türkiye'de Uluslararası İlişkiler alanında Lisansüstü Eğitimin gidişatı izlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular, Küreselleşme ve Diplomasinin de etkisiyle Türkiye'nin Dünya Siyasetinde rolü ve etkisinin de artmasıyla birlikte Uluslararası İlişkiler dalında Lisansüstü Eğitimin her geçen gün daha da önem kazandığını ve ilerlediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the theses written in the field of International Relations in Postgraduate Education in Turkey after 1990. In line with the study, the course of Postgraduate Education in the field of International Relations in Turkey from past to present was tried to be monitored by analyzing the Master's and Doctoral theses written in all universities in Turkey and published in the National Thesis Center between 1990 and 2024 on the basis of Subject, Year and Language. The findings show that, as Turkey's role and influence in World Politics increases with the influence of Globalization and Diplomacy, Postgraduate Education in International Relations is gaining more importance and progressing day by day.