Ohin Medrese geleneğinde fıkıh öğretimi
Teaching fiqh in the Ohin Madrasa tradition
- Tez No: 1009436
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FIRAT ORĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslâm hukuk eğitiminin tarihsel gelişimini ve Ohin Medresesi özelinde fıkıh öğretim metodolojisini incelemektedir. Tez, fıkıh ilminin Hz. Peygamber döneminden Osmanlı sonrasına kadar geçirdiği evreleri sistematik bir şekilde ele alarak, medrese geleneğinin teorik ve pratik boyutlarını analiz etmektedir. Özelde ise Bitlis'in Mutki ilçesine bağlı Ohin Medresesi'nin kuruluşu, müfredatı, öğretim yöntemleri ve yetiştirdiği önemli şahsiyetler üzerinden bir saha araştırması sunmaktadır. Ohin Medresesi, 19. yüzyılın sonlarında Şeyh Fethullah Verkânisî (ö. 1317-1899) tarafından kurulmuş ve Nakşibendî geleneği ile Şâfiî fıkhını harmanlayan bir eğitim modeli benimsemiştir. Medresede temel İslâmi ilimlerin yanı sıra dil, mantık ve felsefe dersleri okutulmuş; fıkıh öğretimi, Gâyetü'l-ihtisâr, Minhâcü't-tâlibîn ve Fethü'l-muîn gibi klasik metinler üzerinden yürütülmüştür. Öğretimde birebir ders, ezber, müzakere ve yazma yöntemleri kullanılmış, icazet merasimleriyle öğrencilerin yetkinliği resmileştirilmiştir. Araştırma, medresenin toplumsal işlevine de değinmekte; halkın dinî ve hukuki sorunlarına çözüm üreten bir merkez olarak rolünü vurgulamaktadır. Tanzimat sonrası medreselerin gerilemesine rağmen Ohin'in gayrı resmî olarak varlığını sürdürmesi, geleneksel eğitim modellerinin dayanıklılığına işaret etmektedir. Sonuç olarak bu çalışma, İslâm hukuk eğitiminin tarihsel sürekliliğini ve Ohin Medresesi'nin bu süreçteki özgün katkısını akademik bir perspektifle ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the historical development of Islamic legal education and the methodology of fiqh teaching, with a specific focus on Ohin Madrasa. The thesis systematically addresses the evolution of fiqh as a discipline from the time of the Prophet Muhammad to the post-Ottoman era, analyzing the theoretical and practical dimensions of the madrasa tradition. In particular, it presents a field study on Ohin Madrasa, located in the Mutki district of Bitlis, exploring its establishment, curriculum, teaching methods, and notable scholars. Founded in the late 19th century by Sheikh Fethullah Verkânisî (d. 1317-1899), Ohin Madrasa adopted an educational model that blended the Naqshbandī tradition with Shāfiʿī jurisprudence. Alongside core Islamic sciences, the madrasa offered courses in language, logic, and philosophy. Fiqh education was conducted through classical texts such as Gāyat al-Ikhtiṣār, Minhāj al-Ṭālibīn, and Fatḥ al-Muʿīn. Teaching methods included one-on-one instruction, memorization, discussion (mudhākara), and writing, with students' proficiency formally recognized through ijāza (license) ceremonies. The research also highlights the social role of the madrasa as a center addressing the religious and legal needs of the community. Despite the general decline of madrasas following the Tanzimat reforms, Ohin's informal persistence demonstrates the resilience of traditional educational models. Ultimately, this study provides an academic perspective on the historical continuity of Islamic legal education and the unique contributions of Ohin Madrasa within this framework.