Okul öncesi çocuklarda erken çocukluk çağı çürüğü görülme sıklığı, etiyolojisi ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the prevalence, etiology and risk factors of early childhood caries in preschool children
  1. Tez No: 1009449
  2. Yazar: ELİFNUR DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KILINÇ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İzmir ilinde DEÜ Çocuk Diş Hekimliği Kliniği'ne başvuran 71 aylık ve/veya daha küçük çocuklarda Erken Çocukluk Çağı Çürüğü(EÇÇ) prevalansını, etiyolojik risk faktörlerini ve hastalığın ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı araştırmaya, ilk muayene amacıyla başvuran 425 çocuk dahil edilmiştir. Veriler; sosyodemografik anket formu ve klinik muayene bulguları aracılığıyla toplanmıştır. Klinik muayenede süt dişlerindeki çürük prevalansı ve şiddeti dmft/dmfs indeksleri, ağız hijyen düzeyi ise Basitleştirilmiş Oral Hijyen İndeksi(OHI-S) kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Spearman Korelasyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan çocukların yaş ortalaması 54,40±12,75 aydır. Örneklem genelinde EÇÇ görülme sıklığı %92,7 olarak bulunmuş; çocukların %85,4'ünün Şiddetli EÇÇ grubunda yer aldığı saptanmıştır. Ortalama dmft değeri 9,67±4,99, dmfs değeri 20,27±14,98 ve OHI ortalaması 1,35±0,51 olarak hesaplanmıştır. Yaş ilerledikçe dmft, dmfs ve OHI skorlarında istatistiksel olarak anlamlı artış gözlenirken (p<0,001), cinsiyetin çürük indeksleri üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır (p=0,943). Kötü ağız hijyenine sahip çocuklarda dmft ve dmfs değerleri daha yüksek bulunmuştur (p<0,001). VKİ değerlendirmesine göre zayıf çocukların ortalama dmfs değeri(25,27±17), diğer gruplara kıyasla daha yüksek saptanmıştır (p=0,017). Diş fırçalamaya geç başlanması, florürsüz diş macunu kullanımı, 24 ayı aşan emzirme süresi, uyku öncesi beslenme ve sık şekerli gıda tüketimi klinik çürük parametrelerindeki artışla ilişkili bulunmuştur. Ebeveyn eğitim düzeyinin ve annenin çalışma durumunun çürük deneyimi üzerinde koruyucu etkileri olduğu saptanmıştır. Klinik indeksler(dmft, dmfs, OHI) ile toplam ECOHIS skorları arasında pozitif yönlü, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p<0,001). Sonuç: Okul öncesi çocuklarda EÇÇ prevalansının yüksek seviyelerde seyrettiği ve hekime başvuruların büyük ölçüde hastalığın ileri evrelerinde gerçekleştiği görülmektedir. Yetersiz oral hijyen, hatalı beslenme alışkanlıkları ve düşük ebeveyn eğitim düzeyi EÇÇ riskini belirgin şekilde artırmakta; çürük şiddetindeki artış ise çocuğun ve ailenin ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. EÇÇ ile mücadelede erken diş hekimi muayenelerin yaygınlaştırılması ve koruyucu uygulamalar hakkında ebeveyn farkındalığının artırılması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the prevalence of Early Childhood Caries (ECC), etiological risk factors, and the impact of the disease on oral health-related quality of life among children aged 71 months and younger attending the DEU Pediatric Dentistry Clinic in Izmir. Materials and Methods: In this cross-sectional and descriptive research, 425 children attending for their initial examination were included. Data were collected through a sociodemographic questionnaire and clinical examinations. Caries prevalence and severity in primary teeth were evaluated using dmft/dmfs indices, and the oral hygiene level was assessed using the Simplified Oral Hygiene Index (OHI-S). Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H, and Spearman Correlation tests were used for data analysis. Results: The mean age of the children was 54.40±12.75 months. ECC prevalence was 92.7%; 85.4% were in the Severe ECC group. Mean scores were 9.67±4.99 for dmft, 20.27±14.98 for dmfs, and 1.35±0.51 for OHI. While dmft, dmfs, and OHI scores significantly increased with age (p<0.001), gender had no significant effect (p=0.943). Children with poor oral hygiene had higher dmft and dmfs values (p<0.001). Underweight children had a higher mean dmfs value (25.27±17) compared to other BMI groups (p=0.017). Late tooth brushing initiation, fluoride-free toothpaste use, breastfeeding exceeding 24 months, pre-sleep feeding, and frequent sugar consumption were associated with increased clinical caries parameters. Parental education and maternal employment status had protective effects against caries experience. A positive, statistically significant relationship was found between clinical indices (dmft,dmfs,OHI) and total ECOHIS scores (p<0.001). Conclusion: ECC prevalence among preschool children remains high, and dental visits largely occur at advanced stages. Inadequate oral hygiene, improper dietary habits, and low parental education significantly increase ECC risk. Increased caries severity negatively affects the overall quality of life for both the child and family. Expanding early dental examinations and raising parental awareness regarding preventive practices are essential for effective management.