Data Protection as a“Goal”of EU Competition Law – Facebook Germany and Beyond
AB Rekabet Hukukunun Bir“Hedefi”Olarak Veri Koruma - Facebook-Almanya Davası
- Tez No: 1009459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDUARDO CARUSO CUNHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Freıe Unıversıtat Berlın
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinin birbirine bağlı iki amacı vardır, birincisi veri koruma hukukunun rekabet hukuku için bir hedef olması gerekip gerekmediğinin tespit edilmesidir, bu doğrultuda herhangi bir kişisel verilerin korunması hukuku ihlalinin rakipler karşısında yaratabileceği avantajın anlaşılabilmesi için dijital ekonomide verinin rolü değerlendirilmiştir, ikinci olarak, veri koruma hukuku ve rekabet hukukunun amaçlarının anlaşılması ve bu iki hukuki disiplinin amaçlarının uyuşup uyuşmadığının tespit edilmesidir. Elde edilen sonuçlar, veri koruma hukuku ihlalinin rekabet hukuku ihlaline yol açıp açmayacağı sorusunu gündeme getiren Facebook/Almanya Davası'na uygulanmıştır. Makalede, veri koruma ve rekabet hukukunun ortak amaçlarının olduğu, rekabete aykırı sonuçların kişiler verilerin korunması hukuku ihlallerinden de kaynaklanabileceği ve rekabet hukukunun tüketicilerin kendi verileri üzerindeki kontrollerini kaybetmelerinin rekabetin bozulmasıyla sonuçlandığı ölçüde kişisel verileri de korumayı amaçlaması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis has two interdependent objectives, first seeks to determine whether data protection law should be a goal for competition law, therefore assesses the role of data in the digital economy to be understood the competitive advantage any data protection law infringement may create. Second, seeks to determine the goals of competition and data protection law to assess whether are the goals of data protection law fits into those of competition law. The received results are applied to the Facebook v. Germany Case which raises the question of whether a violation of data protection law may lead to a competition law infringement. The article shows the common goals of data protection and competition law, the anticompetitive results that can be emerged from infringements of data protection law and suggest that competition law should aim to protect data to the extent that the loss of consumers' control over their own data results with the distortion of competition.