Egzos emiş ağzı etrafındaki akışın sayısal hesabı
Numerical simulation of the flow field around the suction hood
- Tez No: 100946
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SELMA ERGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 57
Özet
EGZOS EMİŞ AĞZI ETRAFINDAKİ AKIŞIN SAYISAL HESABI ÖZET Bu çalışmada flanşsız dikdörtgen kesitli bir egzos emiş ağzı etrafındaki üç boyutlu ve türbülanslı akış sayısal olarak modellenmiştir. Egzos ağzı simetrik olduğundan ağzın dörtte birlik bir kısmı için hesaplama yapılmıştır. Ağzın sac kalınlığı 10 mm ve genişlik/boy oranı (b/a) 0.5'tir. Emişin durgun ortamdan yapıldığı kabul edilmiş, akış üç boyutlu ve türbülanslı, akışkan ise sıkıştırılamaz olarak modellenmiştir. Türbülans modeli olarak k-8 türbülans modeli kullanılmıştır. Elde edilen denklemler sonlu hacim metodu kullanılarak çözülmüştür. Hesaplama alanı sıklığı değişen ağ aralıklarına bölünmüş, hız ve diğer değişkenlerin büyük farklılıklar göstermediği ağ büyüklüğü deneme-yanılma yöntemiyle belirlenmiştir. Kullanılan ağ büyüklüğü x, y ve z yönlerinde sırasıyla 57x21x25' tir. Ağ sıklığı hızın ve diğer değişkenlerin büyük değişiklikler gösterdiği noktalarda fazla, diğer noktalarda buna bağlı olarak azalmaktadır. Egzos kanalının çıkışında eksenel hız 8.5 m/sn olarak alınmış diğer iki hız bileşeni sıfır ve diğer değişkenlerin türevleri sıfır alınmıştır. Serbest akım sınırlarında sabit basınç sınır şartı kullanılmıştır. Bu sınırlarda türbülans kinetik enerji sıfırdır. Basınç Simplest algoritması kullanılanılarak hesaplanmıştır. Ağzın etrafındaki hesaplama alanı ağızdaki akışa etkisi olmayacak şekilde y ve z yönlerinde 6a, x yönünde 12a olarak alınmıştır. Yapılan hesaplama sonucunda egzos emiş ağzı etrafındaki hız ve türbülans alanları bulunmuş, elde edilen sonuçlar değişik z ve y düzlemlerinde sunulmuştur. Bundan başka akım çizgileri de aynı düzlemlerde sunulmuş ve tartışılmıştır. Hesaplanan değerler literatürde mevcut deney sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve sonuçların deneylerle iyi bir uyum içinde olduğu görülmüştür. vıu
Özet (Çeviri)
NUMERICAL SIMULATION OF THE FLOW FIELD AROUND THE SUCTION HOOD SUMMARY The aim of this study is to calculate the velocity field of the three dimensional turbulent flow around the rectangular and unfianged suction hood. The flow field was assumed to be symmetrical with respect to the x-y and x-z planes, and thus only a quarter of the flow field was calculated. The thickness of the exhaust duct is 10 mm and the aspect ratio (b/a: width to length ratio) of the hood is 0.5 which is drawing air from still environment. The flow is three dimensional and incompressible. k-8 turbulence model were used to model turbulent flow. The algebric equations were solved with finite volume method. A non-uniform grid was employed. The effect of the grid size on the accuracy of the simulations was studied by calculating the air flow field with different grid densities. The best resolution were obtained with 57x25x21 nodes. The density of the grid changes depending on the variation of the pressure and velocity around the hood. The size of the calculation domain is determined in a way to avoid to effect the suction around the hood and so it was taken 12a in x and 6a in y and z direction. The exit velocity is 8.5 m/sec and a fixed pressure at the free-stream boundaries. At the symmetry planes the normal velocity component and the normal derivatives of all other variables were zero. The fixed pressure boundary condition was used, and pressure and turbulence kinetic energy were set to zero at these boundaries. Simplest algorithm were employed during the calculations. Velocity and turbulent flow fields were obtained around the hood and results were presented in different z and y planes. Stream traces were also presented and discussed. The accuracy of the mathematical model were compared with experimental studies in the literature and it was found to be satisfactory. IX