Heaven Forbid filmi bağlamında göç ve adalet
Migration and justice in the context of Heaven Forbid
- Tez No: 1009487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYTEKİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
Özet
Göç deneyimi, modern kent mekânında yalnızca fiziksel bir yer değiştirme değil, gündelik hayatın içinde inşa edilen görünmezlik, sistematik dışlanma ve eşitsizliklerin kesiştiği çok boyutlu bir süreçtir. Bu tez çalışmasına konu olan animasyon film, İstanbul'un karmaşık sokaklarında atık toplayarak yaşam mücadelesi veren genç bir göçmenin hikâyesine odaklanmaktadır. Kentin tenha arka sokaklarından kalabalık meydanlarına uzanan rotasında bir“çekçekçi”olarak var olmaya çalışan karakter, göçmenliğin getirdiği ağır fiziksel yükün ve ekonomik güvencesizliğin ötesinde, toplumsal bakışın ürettiği önyargılarla ve damgalanmayla sürekli bir çatışma halindedir. Karakterin sokaktaki varlığı, kentsel mekânın kimin için tasarlandığını ve kimin bu mekânda“yabancı”kılındığını sorgulatan bir zemin sunmaktadır. Henri Lefebvre'in mekânın toplumsal üretimini ve“kent hakkı”kavramını merkeze alan yaklaşımıyla incelendiğinde, ana karakterin deneyimi sosyal ve sembolik dışlanmanın mekânsal tezahürü olarak ortaya çıkar. Karakter, kentin fiziksel dokusu içerisinde emeğiyle var olmasına ve kentsel döngüye eklemlenmesine rağmen, kentsel adaletin ve toplumsal kabulün dışına itilmiştir. Lefebvre'in vurguladığı gibi mekân, sadece geometrik bir boşluk değil, toplumsal ilişkilerin yeniden üretildiği bir arenadır. Bu bağlamda film, göçmen öznenin kentle kurduğu ilişkiyi gündelik pratikler üzerinden görünür kılarak, kentsel mekânın nasıl bir tahakküm ve direnç alanına dönüştüğünü gözler önüne sermektedir. Filmin anlatısı, göçmenin kentsel gerçekliğini yansıtan bu sert zemini, Galata'dan başlayan sembolik bir uçuş sahnesiyle kırarak dönüştürmektedir. Bu sahne, bir yandan Hezarfen Ahmed Çelebi'nin uçuşuna simgesel bir gönderme içerirken, diğer yandan göçmen olmanın yarattığı sıkışmışlığa karşı bir özgürleşme arayışını temsil etmektedir. Ancak bu özgürleşme hali, statik ya da kalıcı bir kurtuluştan ziyade kesintisiz olmayan, güvenli limanlar vaat etmeyen ve her an düşme riskini barındıran kırılgan bir deneyim olarak sunulmaktadır. Bu uçuş, göçmen öznenin kente sadece bir“atık toplayıcı”olarak değil, hayal gücü ve icra yeteneği olan bir aktör olarak eklemlenme arzusunun estetik bir dışavurumudur.
Özet (Çeviri)
The experience of migration is not merely a physical relocation within the modern urban space; rather, it is a multidimensional process in which invisibility, systematic exclusion, and inequalities are constructed within everyday life. The animated film that constitutes the subject of this thesis focuses on the story of a young migrant struggling to survive by collecting waste in the chaotic streets of Istanbul. Along his route, stretching from the city's secluded backstreets to its crowded squares, the character attempts to exist as a waste picker (çekçekçi). Beyond the heavy physical burden and economic precarity brought by migration, he is in a constant state of confrontation with the prejudices and stigmatization produced by the social gaze. His presence in the street provides a critical ground for questioning for whom urban space is designed and who is rendered a“stranger”within it. When examined through Henri Lefebvre's approach, which centers on the social production of space and the concept of the“right to the city,”the protagonist's experience emerges as a spatial manifestation of social and symbolic exclusion. Despite existing within the physical fabric of the city through his labor and being integrated into the urban cycle, the character is pushed outside the boundaries of urban justice and social acceptance. As Lefebvre emphasizes, space is not merely a geometric void but an arena in which social relations are continuously reproduced. In this context, the film makes visible the migrant subject's relationship with the city through everyday practices, revealing how urban space becomes a site of both domination and resistance. The narrative of the film transforms this harsh urban reality through a symbolic flight sequence that begins in Galata. This scene, while referencing the legendary flight of Hezarfen Ahmed Çelebi, simultaneously represents a search for liberation from the sense of entrapment produced by the migrant condition. However, this state of liberation is not presented as a stable or permanent escape; rather, it is depicted as a fragile experience discontinuous, lacking the promise of safe harbors, and constantly carrying the risk of falling. This flight becomes an aesthetic expression of the migrant subject's desire to engage with the city not merely as a“waste picker”but as an agent endowed with imagination and the capacity to act.