OECD performans ölçüm yaklaşımının veri madenciliği yöntemleri ile analizi ve yapısal eşitlik modeli ile doğrulanması
Analysis of OECD performance measurement approach with data mining methods and verification with structural equation model
- Tez No: 1009539
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TURHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoistatistik, Sağlık Yönetimi, Biostatistics, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
Özet
Sağlık sistemlerinde performans ölçümü ülkelerin sağlık statüsünü değerlendirmede kullanılan bir araçtır. Performans ölçüm sonuçlarına göre sağlık politikalarında revizyona gidilerek daha sağlıklı toplumlara sahip olmak mümkün olabilir. Ülkelerin sağlık sistemleri farklı sağlık hizmet sunum modellerine sahip olsa bile performans ölçümünde kullanılacak ortak parametreler ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesini kolaylaştıracaktır. Sağlık sistemleri çoklu girdi ve çıktılara sahip olup toplumun faydasına üretim yapan yapılardır. Sağlık sistemlerinde performans ölçümü sağlık sistemlerinin başarı ölçütlerindendir. Ülkelerin sağlık sistemleri farklı sağlık hizmet sunum modellerine sahip olsa bile performans ölçümünde kullanılacak ortak parametreler ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesini kolaylaştıracaktır. Araştırmada Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) sağlık sistemi performans ölçüm yaklaşımı kullanılmıştır. Bu modelde sağlık statüsü, davranışsal risk faktörü, sağlık hizmeti kalitesi, sağlık hizmetine erişim, sağlık harcaması, sağlık sistemi kapasite ve kaynakları, sağlık hizmeti kullanım parametreleri yer almaktadır. Bu araştırmada OECD sağlık sistemi performans ölçüm modelinde yer alan sağlık göstergelerine ait 2010-2019 yılları ile 2023-2024 yıllarındaki verilere göre doğumda beklenen yaşam süresine sağlık sistemi performans göstergeleri ve davranışsal risk faktörlerinin etkisi değerlendirilmiştir. Ayrıca 2023-2024 yılları arasında sosyoekonomik göstergelerden gini katsayısı ve insani gelişim endeksinin doğumda beklenen yaşam süresine etkisi yorumlanmıştır. Araştırma kapsamında analizlerde IBM SPSS 25, IBM AMOS 24 ve Python programları kullanılmıştır. Literatürde OECD performans ölçüm modelinin geçerliliğinin değerlendirildiği bir çalışma yer almamaktadır. Bu bağlamda araştırma ile literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Performance measurement in health systems is a tool used to evaluate the health status of countries. Health policies can be revised according to the results of performance measurements and it may be possible to have healthier societies. Evaluation of measurement results will be facilitated by common parameters to be used in performance measurement even if the health systems of countries have different health service delivery models. Healthcare systems are structures with multiple inputs and outputs that produce results for the benefit of society. Performance measurement in healthcare systems is one of the measures of success for healthcare systems. Even though countries' healthcare systems have different healthcare delivery models, using common parameters in performance measurement will facilitate the evaluation of measurement results. The study utilized the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) approach to measuring health system performance. This model includes parameters such as health status, behavioral risk factors, quality of healthcare, access to healthcare, healthcare expenditure, health system capacity and resources, and healthcare utilization. This study evaluates the impact of health system performance indicators and behavioral risk factors on life expectancy at birth, based on data from the OECD health system performance measurement model for the years 2010-2019 and 2023-2024. Furthermore, the effects of socio-economic indicators such as the Gini coefficient and the Human Development Index on life expectancy at birth between 2023 and 2024 were interpreted. IBM SPSS 25, IBM AMOS 24, and Python programs were used in the analyses within the scope of the research. There is no study in the literature that evaluates the validity of the OECD performance measurement model. In this context, the aim of the research is to contribute to the literature.