Event Segmentation in Experience and Episodic Memory: The Influence of Predictions and Context Changes
Deneyim ve Epizodik Bellekte Olay Segmentleme: Beklentilerin ve Bağlam Değişimlerinin Etkisi
  1. Tez No: 1009538
  2. Yazar: AHMET BURHAN BAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. EREN GÜNSELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Olay segmentleme adı verilen bir süreç aracılığıyla hayatın kesintisiz akışını birbirinden ayrı olaylar dizisi olarak algılar ve hatırlarız. Bu tezde, olay segmentlemenin ön bilgi, beklentiler ve bağlam değişimlerinden nasıl etkilendiğini inceledik. Bölüm 2'de iki amacımız vardı. İlki, genellikle daha seyrek segmentlemeyle ilişkili olan ön bilginin, deneyim bu bilgiyle uyumsuz olduğunda segmentlemeyi sıklaştırıp sıklaştırmadığını incelemekti. İkincisi, bilinen ve beklenen bağlam değişimlerinin, beklenti hatası olmasa bile segmentlemeyi yönlendirip yönlendirmediğini test etmekti. Bulgularımız, ön bilgiyle uyumsuz deneyimlerin daha sık segmentlendiğini ve beklenen bağlam değişimlerinin beklenti hatası olmadan dahi segmentlemeyi yönlendirdiğini gösterdi. Dahası, bağlam değişiminin etkisi beklenti hatasınınkinden daha güçlüydü. Bölüm 3'te, beklentiler ve bağlam değişimleri arasındaki etkileşimin, segmentlemeyi ve zamansal belleğin organizasyonunu nasıl etkileyebileceğini araştırdık. Duygusal bir bağlam değişiminin segmentlemeyi tetiklediğini bulduk. Değişimle uyumlu beklentilerin bu segmentleme etkisini zayıflatırken uyumsuz beklentilerin güçlendirdiğini; bağlam değişimi olmadığında ise beklentilerin tek başına segmentleme etkisi yaratmadığını gösterdik. Bu bulgular, bir bağlam değişiminin segmentlemenin sağlam bir yordayıcısı olduğunu ve bu değişime ilişkin beklentilerin segmentlemenin gücünü düzenlediğini göstermektedir. Bağlam ile beklenti arasındaki bu etkileşim yoluyla zihin, kesintisiz deneyim akışını, algıladığımız ve hatırladığımız yapılandırılmış olaylara dönüştürmektedir.
Özet (Çeviri)
Life unfolds without breaks, yet we perceive and remember it as a series of distinct events through a process known as event segmentation. This thesis examines how prior knowledge, predictions, and context changes influence this process. In Chapter 2, we addressed two questions. The first was whether prior knowledge, which usually leads to coarser segmentation, can also lead to more frequent segmentation when experience violates it. The second was whether known, expected context changes drive segmentation during experience even when predictions are not violated. We found that prior knowledge led to more frequent segmentation when experience violated it, and that expected context changes drove segmentation even without a prediction error. Indeed, the effect of context change was stronger than that of prediction error. In Chapter 3, we investigated how predictions and context changes interact to shape segmentation and temporal memory. We found that emotional context changes drove segmentation, so that events were remembered as farther apart in time. Predictions modulated this effect, weakening it when they were compatible with the change and strengthening it when they were not. Without a context change, predictions alone had no effect on segmentation. Together, these findings indicate that a change in context is a robust driver of segmentation, and that the predictions we hold about that change modulate its strength. Through this interplay of context and prediction, the mind turns the continuous stream of experience into the structured events we perceive and remember.