Vitis vinifera l. bitkisinin in vitro rejenerasyonu: Kombine stres ve elisitör uygulamalarının resveratrol üretimine etkileri
In vitro regeneration of Vitis vinifera l.: Effects of combined stress and elicitor applications on resveratrol production
  1. Tez No: 1009545
  2. Yazar: ELİF SU YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biyoloji, Bioengineering, Biotechnology, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Vitis vinifera L. cv. Kokulu Laz, antioksidan ve antikanser özellikleri bilinen biyoaktif bir bileşik olan resveratrol dahil olmak üzere yüksek fenolik potansiyele sahip Türkiye'ye özgü bir üzüm çeşididir. Bu çalışmada, yaprak eksplantlarından kallus kültürleri oluşturulması ve kombine olarak abiyotik/biyotik stres koşulları altında resveratrol miktarındaki değişimlerin değerlendirmesi amaçlamıştır. Yaprak eksplantları farklı yüzey sterilizasyon protokolleri uygulanarak sterilize edilmiş ve kallus indüksiyonu için farklı konsantrasyonlarda bitki büyüme düzenleyicileri ile desteklenmiş Murashige ve Skoog (MS) besiyeri kullanılmıştır. Kallus oluşumunun ardından, karanlık koşullar altında farklı konsantrasyonlarda absisik asit (ABA; 100, 200 ve 300 µM) ve yüksek sıcaklık ile birlikte melatonin (Mel;10, 20 ve 30 µM) kullanılarak kombine stres uygulamaları yapılmıştır. Fenolik bileşiklerin izolasyonu için metanolik ekstraksiyon yapılmış ve resveratrol içeriği HPLC-UV/DAD kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, ABA uygulanan stres gruplarında resveratrol miktarındaki artışın kontrol grubuna göre daha yüksek olduğunu göstermiş, Mel uygulanan stres gruplarında ise kontrol grubu ile karşılaştırılabilir düzeyde resveratrol miktarları gözlemlenmiştir. Özellikle ABA uygulamalarında kontrol gurubu olan kalluslardan daha yüksek miktarda resveratrol elde edilmesi, in vitro koşullarda resveratrol üretiminin arttırılabileceğini göstermiştir. İn vitro kallus dokularında resveratrol üretiminin gözlenmesi ise doğa şartlarına bağımlı kalmadan laboratuvar ortamında resveratrol üretiminin gerçekleşebileceğini göstermiştir. Bu çalışmada resveratrol miktarını arttırmak için daha farklı biyotik ve abiyotik stres şartlarının bağımsız veya kombine olarak farklı konsantrasyon ve kombinasyonlarda uygulanabilirliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vitis vinifera L. cv. Kokulu Laz is a major grape cultivar in Turkey that has a rich phenolic composition and resveratrol in particular, a bioactive compound recognized for its antioxidant and anticancer properties. The objective of this study was to investigate resveratrol production in callus cultures derived from leaf tissue of Vitis vinifera cv. Kokulu Laz under various abiotic and biotic stresses. To initiate callus formation on the leaf tissue of Vitis vinifera cv. Kokulu Laz, various surface sterilization methods and plant growth regulator (PGR) combinations were applied. After callus formation, different stress and elicitor combination and conditions were applied on the callus by using varying amounts of abscisic acid (ABA; 100 µM, 200 µM, and 300 µM) under dark conditions and melatonin (10 µM, 20 µM, and 30 µM) with higher temperatures. The phenolic compounds in the samples were then extracted using a methanolic method and analyzed for resveratrol using HPLC-UV/DAD. Results indicate that the amounts of resveratrol were higher in ABA-treated samples compared to controls. However, melatonin-treated samples yielded in resveratrol amounts comparable to the control. Especially in ABA applications, obtaining higher amounts of resveratrol from the control group calli has shown that resveratrol production can be increased under in vitro conditions. Observation of resveratrol production in callus tissues in vitro has demonstrated that resveratrol production can occur in a laboratory environment, independent of natural conditions. Overall, in this study, it was shown that different biotic and abiotic stress conditions can be applied independently or in combination at different concentrations and combinations to increase the amount of resveratrol.